„To największy projekt muzyczny wolnej Polski. Przedsięwzięcie unikatowe w skali międzynarodowej obejmujące prezentacje stu dzieł, które począwszy od 1918 roku wyszły spod ręki ponad osiemdziesięciu znakomitych kompozytorów. Stanowią doskonałą reprezentację tego, co w muzyce ostatniego stulecia najbardziej wartościowe, m.in. utwory Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i innych młodszych kompozytorów. W zbiorze tym można znaleźć kompozycje znane i niesłusznie zapomniane.

Listę kolejnego muzycznego stulecia otwiera specjalnie na tę okazję napisana „Fanfara” Krzysztofa Pendereckiego, która rozpoczęła wiele koncertów w tym dniu” – czytamy w specjalnie przygotowanym programie na tę okoliczność.
„Suwerenne państwo polskie powróciło na mapę polityczną Europy dzięki czynowi zbrojnemu żołnierzy i wysiłkom dyplomatycznym mężów stanu, ale stało się to możliwe dzięki kulturze. W ciągu poprzednich 123 lat zaborów nasza narodowa duma, tożsamość i dziedzictwo przetrwały we wspaniałych dziełach pisarzy, malarzy i kompozytorów. Nie przypadkiem jednym z ojców niepodległości był artysta: wirtuoz pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski” – stwierdza we wstępie programu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda, sprawujący patronat nad tym wydarzeniem.
W obchody stuletnich urodzin Niepodległej Polski zaangażował się świat muzyczny. 11 listopada 2018 roku wybrane utwory rozbrzmiewały na jedenastu uznanych estradach na świecie (Chicago, Frankfurcie, Kopenhadze, Londynie, Lwowie, Mediolanie, Melbourne, Nowym Yorku, Paryżu, Tokio i Wiedniu) i jedenastu najpiękniejszych salach koncertowych w Polsce (Krakowie, Katowicach, Białymstoku, Olsztynie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku), na antenie Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i kilku europejskich rozgłośniach radiowych.
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, o godz. 11:00. zapoczątkowała wykonanie utworów w Polsce. Następnie co godzinę rozpoczynał się koncert w kolejnym z wymienionych miast, kończąc na koncercie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, o godz. 21:00.

W Białymstoku, w Operze i Filharmonii Podlaskiej o godz. 13:00, mogliśmy usłyszeć: „Fanfarę”- Krzysztofa Pendereckiego, część I i II „Harnasi” Karola Szymanowskiego oraz „Exodus” Wojciecha Kilara. Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej dyrygował Mirosław Jacek Błaszczyk. Wykonawcami byli: Adam Zdunikowski- tenor i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej.

Piękny, uroczysty koncert na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzonych melomanów, którzy wszystkim wykonawcom podziękowali długimi owacjami na stojąco.

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok

Zdjęcia – Michał Heller, Fotoblog, Opera space