Anna Markowa* polonistka, humanistka, pisarka, poetka, działaczka społeczna i dziennikarka będzie miała swój skwer w Białymstoku. Zbliża się też termin rozstrzygnięcia VI konkursu literackiego im. Anny Markowej.

 

Serdecznie zapraszamy 29 maja 2019 r na uroczyste nadanie imienia Anny Markowej skwerowi przyległemu do gmachu Wydziału Filologicznego oraz Wydziału Historyczno-Socjologicznego. Początek o 16.30 na skwerze przy parkingu wydziału.

Natomiast o 17.00 w auli wydziału odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie VI konkursu literackiego im. Anny Markowej oraz o wręczenie nagród.

O wydanym pośmiertnie przez Instytut Filologii Polskiej UwB tomie „Śmierć” Anny Markowej, w serii „Białostocka Kolekcja Filologiczna” w 2016 r., mówiliśmy na pierwszym w 2019 spotkaniu „Klubu Czytelniczego Ex Libris.

* Anna Zofia Markowa – ur. 8 stycznia 1932 w Lublinie – zm. 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. Ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie studiów była redaktorem pisma studenckiego KUL-u „W młodych oczach”. W roku 1956 rozpoczęła pracę w redakcji miesięcznika „Kamena”, a następnie w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia. Od 1959 roku mieszkała w Opolu, gdzie pracowała jako redaktor w radiowej redakcji literackiej. W 1976 roku przeniosła się do Białegostoku i podjęła pracę w tutejszej rozgłośni Polskiego Radia. Anna Markowa jest autorką wielu słuchowisk, reportaży i felietonów radiowych. Wydała pięć powieści, tomy opowiadań, zbiory felietonów i tomiki poetyckie.

Zbiory opowiadań wydane drukiem: Akwarium /debiut/, Urlop i Piętnaście kartek. Powieści: Wieczory, Wczorajsze, Bilet w jedną stronę, Obiekt strzeżony, Rozwałka oraz wydany w 2001 roku zbiór Długożywie.

Tomiki poetyckie: Czas bez tytułu, Matka wiosenna, Coraz mniej, Moja piękna ciemnowłosa, Bracia najmniejsi i wydany ostatnio – w roku 2005 – Nikt nie lubi Kasandry.

Anna Markowa jest również autorką dwóch tomów felietonów radiowych – Dojrzałość do jutra i Dobre towarzystwo. W latach 80-tych Anna Markowa publikowała w katowickich pismach drugiego obiegu: „Jesteśmy” i „Zeszyty tematów polskich” oraz w warszawskim piśmie „Solidarność Radia i Telewizji”. Tomiki poezji Coraz mniej oraz Moja piękna ciemnowłosa zostały wyróżnione Nagrodą Literacką Prezydenta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego. Anna Markowa jest też autorką wielu tekstów piosenek. Śpiewały je między innymi Irena Santor, Sława Przybylska, Joanna Rawik i Maria Koterbska.

Do roku 1982 Anna Markowa należała do Związku Literatów Polskich. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Twórczość Anny Markowej znalazła miejsce między innymi w książkach i leksykonach: Czesława M. Bartelskiego Polscy pisarze współcześni 1944-1970, Polscy pisarze współcześni 1939-1991, Piotra Kuncewicza Leksykon polskich pisarzy współczesnych i Poezja polska (od 1956 roku), Słownik współczesnych pisarzy polskich (praca zbiorowa, Państwowa Akademia Nauk, IBL), Kto był kim w drugim obiegu (praca zbiorowa, PAN, IBL).

W latach 1994–2002 zasiadała w Radzie Miejskiej Białegostoku z ramienia Unii Wolności. W 1997 bez powodzenia ubiegała się o mandat senatorski w województwie białostockim. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Wybrała Białystok! Swoje życie związała z Podlasiem i literaturą.

( źródło: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku)

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora