Punkty bezpłatnej pomocy prawnej, prowadzone przez organizacje pozarządowe mieszczą się w budynku Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3 (pok. 7A i 7B) oraz przy ul. L. Zamenhofa 5C (pok. 4 i 11). Adwokaci i radcowie prawni dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach – 7.30-19.30.

Inicjatywa bezpłatnych porad prawnych jest realizowana z myślą o osobach najuboższych, seniorach, kombatantach i weteranach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz ofiarach klęsk.

Z pomocy mogą też korzystać osoby, które nie ukończyły 26 lat. W punktach pomocy można uzyskać informacje o obowiązującym prawie, o uprawnieniach i obowiązkach ciążących na obywatelach. Kompetentni doradcy pomagają np. w sporządzaniu pism o zwolnienie od kosztów procesowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu, adwokata, radcy prawnego, podatkowego czy rzecznika patentowego.

To już trzeci rok z rzędu białostoczanie korzystają z bezpłatnych porad prawnych. W 2016 i 2017 roku po pomoc zwróciło się około 5,5 tys. osób. Najliczniejszą grupę interesantów, około 4,8 tys. osób, stanowili seniorzy, powyżej 65 roku życia oraz ludzie młodzi. Najwięcej porad dotyczyło spraw z zakresu prawa cywilnego, spadkowego i alimentów.

Wzrost liczby interesantów o 8,7% w kolejnych dwóch latach świadczy o tym, jak bardzo potrzebna jest pomoc prawna zwykłym obywatelom, którzy nie radzą sobie w gąszczu obowiązujących przepisów prawnych.

Źródło i zdjęcia: Oficjalny Portal Miasta

Maria Beręsewicz

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok