Starzenie się organizmu stanowi nieodwracalny proces zachodzący przez całe dorosłe życie. Ale można go spowolnić. Nie mamy, co prawda wpływu na czynniki genetyczne, które decydują o stopniu jego zaawansowania, ale możemy zadbać, o jakość wody, którą pijemy, sposób odżywiania, higienę osobistą, czy styl życia.

Bardzo ważna w tym okresie życia jest odpowiednia dieta, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że wraz z upływem czasu pracuje on coraz wolniej. Niekorzystne zmiany nie omijają układu pokarmowego m.in.:  choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa, przewlekłe zapalenie żołądka, paradontoza, nowotwory przełyku, żołądka, trzustki, jelita grubego, kamica pęcherzyka żółciowego. Dolegliwości z nimi związane powodują ograniczenie spożycie pokarmów. Zmniejsza się też ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej, więc trawić pokarm. Następuje zwolnienie perystaltyki jelit, kosmki jelitowe stają się krótsze i szersze, zmienia się też mikroflora jelita grubego, składniki odżywcze są, więc gorzej przyswajane. W konsekwencji powoduje to nasilanie niestrawności występowanie naprzemienne biegunek czy zaparć lub chociażby utratę apetytu. Poza tym niedobory niektórych składników odżywczych wpływają na ogólne pogorszenie samopoczucia.

Złe odżywianie

Wielu seniorów nie dba o prawidłową dietę. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Część osób starszych przestaje przywiązywać większą wagę do jedzenia. Nie przyrządza posiłków wymagających dużego wysiłku. Kolejnym powodem złego odżywiania się przez seniorów są braki uzębienia lub złe protezy zębowe, które powodują problemy z żuciem i rozdrabnianiem pokarmów w jamie ustnej, co zaburza trawienie. Z tych powodów starsze osoby unikają spożywania pełnoziarnistego pieczywa, owoców i warzyw, czyli wartościowych odżywczo produktów. Istotny jest również fakt, że ponad 70% osób powyżej 65 roku życia stosuje leki, których substancje czynne mogą niekorzystnie wpływać na łaknienie czy powodować zaburzenia smaku, a wchodząc w interakcje z niektórymi składnikami żywności zmniejszyć ich wchłanianie.

Dlatego też ważne jest stosowanie odpowiedniej, starannie dobranej diety, która może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i poprawić, jakość życia. Uważajmy na to, co jemy. 

(foto: pixabay)

                                                                                              Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża