_

W oczekiwaniu na twórczość literacką do konkursu SREBRO NIE ZŁOTO pokusiłam się, aby przekazać Wam – szanowni Seniorzy –  swoje przemyślenia.

Wiem, że pośród Was jest wiele osób zajmujących się twórczością. Czynicie to z pasją. Twórczość  poetycka i prozatorska dla niejednego z Was to ważny element egzystencji. Jestem całkowicie przekonana, że część życia może toczyć się wokół twórczości, gdyż ubarwia je i nadaje mu sens. Znam to z autopsji.

Poezja to mowa serca, rodząca się z dojrzałości. Niesie istotną myśl, jakąś prawdę, przesłanie. Gdy srebrzy się włos, znacznie częściej przychodzi pora na zadumę i refleksję. Pojawia się wiele mądrych i trafnych przemyśleń. Zaduma nad życiem i światem, najdrobniejszy przejaw zachwytu, przelany na papier, to strzęp ludzkiej duszy, jęk serca, skowyt sumienia…

Już wkrótce, 6 października, zamykamy drzwi do konkursu SREBRO NIE ZŁOTO. Dlaczego srebro? Barwa srebrna przeznaczona jest dla osób, które doszukują się dobra w ludziach, niezależnie od tego, czy są oni bogaci, czy biedni. Srebro jest symbolem osób romantycznych, ludzi honoru, godnych zaufania, lubiącym z ochotą przychodzić z pomocą bliźnim.

Jesteśmy dumni, że w środowisku Seniorów jest wielu ludzi, którym  tych przymiotów nie brakuje. Wasza twórczość  poetycka i prozatorska w pełni zasługuje, by wyjrzeć z cienia szuflady. Usłyszcie, proszę,  szept wierszy, schowanych do teczek lub wpiętych w skoroszyt. Chcą z pewnością wyjść do ludzi,  ujrzeć światło dzienne! Pozwólcie im wstąpić w konkursowe szranki. Dacie im tę szansę!

Owoce twórczości mają różny smak. Najczęściej słodki, ale zdarza się też i cierpki. Jednak dzięki temu życie staje się ciekawsze, pełniejsze, pozbawione nijakości i monotonii. Każda aktywność, a zwłaszcza twórczość, wypełnia czas z pożytkiem dla naszego umysłu, sprzyja rozwojowi. Daje nam radość i poczucie własnej wartości.

Dajmy więc upływ dla naszej fantazji, wspomnień, przekonań i wyobraźni. Najwyższy czas, by wziąć udział w konkursie SREBRO NIE ZŁOTO. Tu każda praca jest ważna – na wagę złota.  Z Waszych prac może powstać antologia, która trafi do rąk wielbicieli literatury pięknej.

 

Marianna Blaszko
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok