_

_

W piątek, 18 października 2019, w Galerii Arsenał została otwarta wystawa w stulecie powstania najważniejszej awangardowej uczelni artystycznej XX wieku.

 

Bauhaus utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc „nowe przymierze między sztuką a technologią. Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jaki i na emigracji – w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile” – czytamy w Przewodniku po wystawie.

W trakcie oprowadzania kuratorskiego po wystawie, w sobotę (19.10), dowiedzieliśmy się, że kluczem do zrozumienia rewolucji w projektowaniu, jaką wprowadził Bauhaus, jest podporządkowanie formy funkcjom, jakie ma pełnić obiekt. To one stanowiły podstawę nauczania i tworzenia dzieł-produktów. Studenci szczegółowo analizowali warunki lokalizacji i ergonomię projektu, ale także rytm dnia i nawyki użytkowników i sąsiadów.

Bauhaus dotarł również do Białegostoku. Miasta zniszczone w trakcie wojny, jak nasze miasto, uformował modernizm. Osiedla Zdobycz Kolejarzy, Zdobycz Urzędnicza czy Nowe są bardzo ciekawymi przykładami modernizmu drewnianego, charakterystyczne dla naszego regionu .Interesujący jest również projekt nagrodzony drugim miejscem w konkursie na architekturę kościoła św. Rocha”.

Warto odwiedzić tę wystawę, zobaczyć projekty i prace artystów zagranicznych i polskich, m.in. obrazy Władysława Strzemińskiego i projekt przedszkola Katarzyny Kobro.

W trakcie trwania wystawy odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich, jak: wykłady, warsztaty (60+ i 66+), oprowadzania kuratorskie, koncerty i wycieczka autokarowa.

Szczegółowy program znajdziemy w Przewodniku po wystawie i na stronie internetowej: galeria-arsenal.pl

Wystawa potrwa do 18.12.  Miejsce wystawy: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2.

_

Źródło: Galeria Arsenał (w tym plakat)

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

 

Opracowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok