Gwiazdka w Skansenie

Podłaźniczki, tradycyjnie wypiekane opłatki i wycinanki – ozdoba gwiazd kolędniczych, to tylko niektóre atrakcje tegorocznej Gwiazdki w Skansenie. Warsztaty i pokazy związane ze świętami Bożego Narodzenia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej rozpoczną się 10 grudnia.

Dziś trudno sobie wyobrazić święta bez choinki. Zanim zwyczaj ustawiania jej w domach dotarł z Niemiec do Polski, tę samą funkcję pełniła podłaźniczka, wieszana pod sufitem gałąź wiecznie zielonego drzewka: sosny, jodły lub świerku. Była symbolem życia. Ludzie ozdabiali ją jabłkami, orzechami, słomianymi gwiazdkami i krążkami opłatków, na które mówili światy. Wisząca nad stołem podłaźniczka miała zapewnić domownikom zdrowie, zgodę i dostatek.

Podczas tegorocznej Gwiazdki w Skansenie uczestnicy będą mogli sami wykonać podłaźniczkę, poznają też wiele innych zwyczajów towarzyszących świętom Bożego Narodzenia na podlaskiej wsi. Niektóre z nich są wciąż żywe. Piotr Bogacewicz z Krywiatycz pokaże jak powstają bożonarodzeniowe wycinanki. Ich wykonywaniem zajmuje się od wczesnej młodości, bo umiejętność tworzenia gwiazd kolędniczych zdobionych wycinankami przekazywana jest w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Co roku twórca ma na swoje prace kilka zamówień, przede wszystkim z prawosławnych parafii, w których zachował się zwyczaj kolędowania z gwiazdą.

Dzielenie się opłatkiem to tradycja podtrzymywana w katolickich domach. Prawosławni dzielą się prosforą. Podczas Gwiazdki w Skansenie można będzie zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków. Organiści, którzy zajmowali się ich produkcją i roznoszeniem, używali do tego specjalnych kleszczy. Wypełnioną ciastem formę umieszczali w żarze paleniska.

Wszyscy ci, którzy odwiedzą Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej podczas Gwiazdki w Skansenie obejrzą wystawę szopek i gwiazd kolędniczych oraz świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, a chętni, jeśli pogoda dopisze, mogą zakończyć wizytę ogniskiem.

Gwiazdka w Skansenie: 10-19 grudnia 2018 r. w godz. 9.00-14.00

Dla chętnych ognisko (prowiant własny). Czas trwania: 2 godziny (bez ogniska)

koszt: 17 zł/os. (z Kartą Dużej Rodziny 50 % zniżki)

Rezerwacja: tel. 509 336 816; e-mail: edukacja@skansen.bialystok.pl

 

(źródło i foto: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok

 

Post Author: Redakcja Białystok