,,Wartość i jakość długiego życia – jak się pięknie starzeć?” – to kolejne działanie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce w projekcie ,,Żyj aktywnie w towarzystwie ze starością”.

W trakcie  warsztatowych spotkań w dwóch grupach seniorów zapytałam uczestników  między innymi o skojarzenia ze słowem starość. Rozmawialiśmy też o  trudnościach, jakie musimy pokonywać wraz z wydłużającym się wiekiem, co się będzie z nami działo gdy przestaniemy być  samodzielni, jak oswoić starość, jak być aktywnym uczestnikiem życia rodzinnego i społecznego.

Jako osoba prowadząca warsztaty na początku miałam chwile zwątpienia czy aby na pewno pomysł był dobry. ,,Starość to starość, co tu roztrząsać”, ,,Ja jeszcze nie taka stara jestem”, ,,Ja się nie przyznaję ile mam lat”. Gdy poprosiłam każdego uczestnika o przynajmniej trzy słowa opisujące  skojarzenia ze słowem starość zaczęło się zastanawianie. Oprócz słów takich jak choroby, samotność , padały też takie jak: nic nie muszę, wycieczki, spotkania z przyjaciółmi.

Uczestniczki zauważyły, że starość ma różne barwy, z rozmów wynikało, że w dużym stopniu zależą one od nas , naszego zaangażowania, poszukiwania przez nas samych odpowiednich dla nas form aktywności. Potwierdzili wyniki badań ,, Współcześni seniorzy 2017 ’’ *, w których opiekę nad  wnukami na pierwszym miejscu postawiło tylko 12,4% seniorów a  40% chciałoby się nadal rozwijać.


Wiele refleksji  ale też zabawy wzbudziły cytaty o starości i śmierci i ich interpretacja przez uczestników którzy je wylosowali. Przykłady takich cytatów to: ,, Młodzi chcą być wierni i nie są. Starzy chcą być niewierni i nie mogą”- Oscar Wilde, ,,Starości nie czujesz, czują ją inni”- Stefan Kisielewski, ,,Bardziej niebezpieczna jest iskra na starość niż pożar w młodości”- George Bernard Shaw. Rozmowy trwały jeszcze po spotkaniu, wygląda na to, że wspólnie udało nam się oswoić starość, dodać życia do lat, jak w tytule książki Zofii Zaorskiej ,która mnie w działaniach z seniorami inspiruje.

Projekt ,,Żyj aktywnie w towarzystwie ze starością” dofinansowany w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Sokólski Fundusz Lokalny.

*Badania „Współcześni seniorzy, Polska 2017” przeprowadzone zostały przez Biostat na zlecenie firmy Senior Apartments, w styczniu 2017 (badanie zrealizowane metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 500 respondentów: 250 osób w wieku 65+ i 250 osób w wieku 40-59 lat). Więcej na stronie: www.seniorapartments.pl

( foto: Anna Andruszkiewicz )

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka