Nadchodzi Jesień Bardów

W najbliższy weekend, 27-28 października. rozpocznie się 25. edycja festiwalu Jesień Bardów/ Bardauskaja vosień. Wydarzenie o unikalnym charakterze od lat zadomowiło się także na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W tym roku festiwal odbędzie się na przestrzeni dwóch weekendów, a oprócz koncertu inaugurującego jubileuszową edycję, właśnie przy Odeskiej 1, publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w koncertach w Bielsku Podlaskim, Hajnówce czy Orli.

Koncert w Operze rozpocznie się już niedzielę o godz. 15.00. Gośćmi będą znakomici artyści, a wśród nich niekwestionowana gwiazda, bard i lider zespołu WZ Orkiestra – Zmicier Wajciuszkiewicz.

Warto dodać, że to będzie solowy koncert artysty, a już 25 listopada zobaczymy go także wśród gości jubileuszu 25-lecia zespołu Czeremszyna. Usłyszymy młodych artystów, którzy zaskoczyli swoich fanów i międzynarodową publiczność, wchodząc do finału konkursu „Eurowizji” w 2017 roku w Kijowie. Zespół Naviband wykonał wówczas po białorusku utwór „Histoyja majho żyćcia”, który znalazł się w programie koncertu. Choć jubileuszowa edycja pozbawiona jest części konkursowej, będą też debiutanci, zespół „У нескладовае” (U nieskładovaje – nazwa nawiązuje do najbardziej charakterystycznej litery białoruskiej cyrylicy, czyli litery „ў”). Podlasie reprezentować będzie zespół Ilo&friends z Białegostoku, przyjaciel festiwalu od wielu lat, jedyny aktualnie zespół na Białostocczyźnie grający muzykę alternatywną głównie w języku białoruskim.

Jesień Bardów/Bardauskaja vosień to unikalny festiwal, który co roku prezentuje pełną różnorodność muzyki autorskiej, powstającej w Białorusi i na pograniczu polsko-białoruskim. Od lat jest kuźnią nowych talentów i przyczynkiem do rozwoju wielu artystycznych dróg. Artyści festiwalowi zachwycają różnorodnością stylów, energią, hipnotyzują widzów i prezentują język białoruski w najlepszym wydaniu.

Program pierwszego weekendu festiwalu Jesień Bardów 2018:

27.10. Bielsk Podlaski
godz. 17.00 – Kreatywne Centrum Kultury – ul. Studziwodzka
– NAVI

28.10. Białystok – Koncert Inauguracyjny
godz. 15.00 – Sala kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej – ul. Odeska 1.
– Ilo@Friends
– У нескладовае
– NAVI
– Zmicier Vajciuszkievicz.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Źródło i foto: Opera i Filharmonia Podlaska

Opracowanie: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

 

Post Author: Redakcja Białystok