Kolneńscy seniorzy mają szansę poznać cyfrowy świat i nauczyć się korzystać z cyfrowych narzędzi w swoich komputerach i smartfonach. Wszystko to dzięki projektowi kompetencji cyfrowych dla osób 65+.

Pół wieku temu, z jakiejś lektury szkolnej, zapamiętałem taką sentencję: „Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz”. Ktoś inny dodał: „Kto ten klucz zdobędzie, ten szczęśliwy w życiu będzie”. Współczesne młode pokolenie, mając poczucie humoru, a może i trochę racji, dodaje: „A jak uzbierasz wiele takich kluczy – zostaniesz woźnym”. Są też i zdroworozsądkowi młodzi, którzy podsumowują te sentencje słowami: „Bo gdy klucza nie zdobędziesz, całe życie płakać będziesz”. Seniorzy też nie od macochy, potrafią się pośmiać i pożartować ze swoich braków i ułomności.

Tytuł artykułu sugeruje jednak poważne przedsięwzięcie. Otóż Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej oraz partner projektu – Łomżyńska Rada FSNT  NOT w Łomży we współpracy z samorządami lokalnymi  województwa podlaskiego uruchomiły projekt nabycia dodatkowych kompetencji cyfrowych przez osoby powyżej 65 roku życia. Burmistrz Kolna, jako osoba zawsze przychylna wszelkim inicjatywom i pomysłom, skierowanym do osób, które – mówiąc żartobliwie, nic już nie muszą, zafundował nam 60-godzinne przyjemności poznawania cyfrowego świata. Szkolenia rozpoczęły się 3 stycznia 2019 roku i potrwają do połowy marca.

Skoro jesteśmy już poza głównym nurtem życia zawodowego, spróbujmy nauczyć się czegoś nowego, zamiast tracić czas na przysłowiowy monitoring osiedla, użalanie się nad sobą, czy po prostu na nudę. Któż nie chciałby nauczyć się obsługi poczty elektronicznej, surfowania po internecie, korzystania z You Tube’, Facebooka, czy innego portalu społecznościowego? Któż nie chciałby poznać rozwijających się e-usług, szczególnie w administracji publicznej czy w bankach? Rozwoju różnych technologii nie zatrzymamy. Jeżeli mimo słusznego wieku nie będziemy choć trochę starali się dotrzymać im kroku, to przestaniemy rozumieć współczesny świat.  Myślę, że niektórzy z nas, kiedy pojawiły się telefony komórkowe, również musieli się początkowo zdrowo nagimnastykować, żeby posiąść umiejętność ich obsługi.

Idźmy więc za ciosem i skorzystajmy z tej okazji. Może się ona nie powtórzyć. Tym bardziej, że nasze spotkania służą również dalszej integracji środowiska. Pozwalają także zmniejszyć stres związany z nabywaniem nieznanych dotąd umiejętności.

Pozwoliłem sobie zadać pytanie niektórym uczestnikom szkolenia, po co biorą udział w tych zajęciach. Jedna z osób stwierdziła: „Radzę sobie z komórką i operacjami na Facebooku, ale na laptopie jestem zero”. Inna uczestniczka powiedziała: „Mam laptopa, ale nie mam Skype’a. Chciałabym go zainstalować, aby porozmawiać z wieloma znajomymi za granicami Polski”. I jeszcze jedna wypowiedź: „Mój syn ma komputer, ale ja nawet nie wiem, do czego służą poszczególne klawisze. To jak mam się w to bawić?”.

Wierzę, że projekt zakończy się sukcesem, a jego efektem będzie końcowa prezentacja multimedialna, nad którą wraz z instruktorem już pracujemy.

A więc – W GÓRĘ SERCA!

(foto: Eugeniusz Regliński)

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno