Miniony poniedziałek i wtorek, 5-6 czerwca 2018,  były nie tylko intensywnymi, ale i bardzo ciekawymi, wręcz radosnymi dniami dla 50-osobowej grupy seniorów – członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kolna i powiatu kolneńskiego. Wyruszyli oni bowiem z wielką brawurą na podbój województwa kujawsko-pomorskiego.

_
Seniorzy zwiedzili multum interesujących  miejsc, będących symbolami trzech miast tej krainy: Grudziądza, Bydgoszczy oraz Torunia. Zapoznali się z historią i dziejami metropolii, które odegrały znaczącą rolę w historii naszego państwa.

Pierwszym etapem wyprawy stał się Grudziądz, gdzie podczas spaceru bulwarem nadwiślanym wycieczkowicze obejrzeli spichlerze z XIV wieku, pełniące dawniej również rolę murów obronnych, a nawet mieszkań. Dalsza trasa wiodła przez  Bramę Wodną, Starówkę,  Bazylikę św. Mikołaja, i Wieżę Kilimek, z której kolneńscy globtroterzy podziwiali panoramę miasta.

Po tym niezbyt wyczerpującym preludium, posiłku i krótkim przejeździe do Bydgoszczy, naszą „młodzież” czekało poważniejsze wyzwanie. Tutaj, w mieście, które zachwyca wyjątkową secesyjną architekturą, wieloma symbolami odległych i współczesnych czasów, trzeba było popisać się dobrą kondycją. Uspokoję wszystkich – nikt się nie poddał.

Miasto, pięknie położone nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim, ma wiele do zaoferowania turystom. Ogromny wpływ na jego rozwój miało położenie nad Brdą. Miasto to słynie między innymi  z faktu zajmowania I miejsca w kraju, pod względem liczby parków; ogólnie rzecz biorąc areał zieleni, przypadający na jednego mieszkańca to aż 36 metrów kwadratowych.

Długo można by wymieniać wszystkie detale dotyczące trasy, toteż pozwolę sobie wspomnieć jedynie siedzibę opery, filharmonii, muzyczny plac zabaw w Parku Kochanowskiego, gdzie znajduje się pomnik nagiej Łuczniczki oraz piękną, wielowiekową zabudowę.

Po intensywnym dniu należał się wycieczkowiczom wreszcie wypoczynek. Jego miejscem stało się  Centrum Konferencyjne „Daglezja” w Przysieku.

Ostatnim zaś przystankiem wyprawy był Toruń, gdzie przemiła pani przewodnik Kasia zapoznała grupę z dziejami i historią „miasta piernika”. Bez upiększania i rozwijania tematu pozwolę sobie wyliczyć miejsca, które na długo pozostaną w pamięci uczestników: Muzeum Piernika Toruńskiego, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Ratusz, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Katedra św. Janów, Kościoły św. Jakuba, Wniebowzięcia N.M.P., ruiny Zamku Krzyżackiego i Pomnik Flisaka.
Wspomnieć należy również o odwiedzinach Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz św. Jana Pawła II. Myślę, że wrażeń wystarczy do przyszłorocznej wycieczki.

Wszyscy wykazali się ogromnym animuszem, chęcią poznania nowych faktów z dziejów tych miast oraz historii Polski.

Podziwiam kondycję osób, co by nie powiedzieć, młodych od wielu lat. Mimo zmęczenia powrót odbywał się w doskonałych nastrojach, wręcz śpiewająco. Nikomu nie przeszkadzała świadomość, że do własnych łóżek położymy się dopiero po północy.

Wyprawa była dofinansowana również przez Urząd Miasta Kolno, dziękujemy.

_

(Zdjęcia autorstwa Zosi Górskiej, uczestniczki wyprawy)

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno