Kwietne łąki w Białymstoku

Na terenie Białegostoku powstają łąki kwietne. Do 2021 roku mają zająć od 5 do 6,5 ha powierzchni. Pierwsze z nich już cieszą oczy mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto.

Łąki kwietne powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Ich tworzenie to działanie z zakresu zieleni miejskiej, zaplanowane i zapowiedziane przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego podczas kampanii do wyborów samorządowych.

– Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest dużo. Dzięki temu powstają atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej. Łąki wpływają korzystnie na bioróżnorodność, aktywizują lokalne środowiska do ochrony tych miejsc. Ważny jest wymiar ekologiczny i edukacyjny takich działań – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Warto pamiętać, że łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej.

Tworzenie łąk kwietnych jest realizowane w ramach umowy: „Założenie i pielęgnacja łąk kwietnych wieloletnich bylinowych, łąk/pól sezonowych oraz renowację zieleńców w pasach drogowych i na działkach gminnych na terenie miasta Białegostoku”, obowiązującej od kwietnia 2019 r. do połowy listopada 2021 r. Ogólny koszt realizacji tego zadania to prawie 1,6 mln zł (w tym: w 2019 r. – ponad 563 tys. zł, w 2020 r. – prawie 495 tys. zł, w 2021 r. – prawie 528 tys. zł). Maksymalna powierzchnia łąk kwietnych w 2019 r. wyniesie do 5,5 ha, w 2020 r. – do 6 ha, w 2021 r. – do 6,5 ha.

Informacje są dostępne na stronie www.bialystok.pl.

Źródło i foto: Agnieszka Błachowska, Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok

Post Author: Redakcja Białystok