„Rak jest nadal chorobą wstydliwą. Nie badamy się, bo lepiej nie wiedzieć, że możemy być chore. Bardziej troszczymy się o zdrowie dzieci, mężów, rodziców, niż o własne. O sobie zawsze myślimy na końcu i dlatego często za późno podejmujemy leczenie” – mówiła na konferencji prasowej oraz spotkaniu z kobietami Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

W sobotę (11.08.2018) w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul. Ogrodowej 12,odbyło się wyjątkowe spotkanie – nastąpiło otwarcie dwóch projektów unijnych, ważnych dla mieszkańców woj. podlaskiego:

  • „Wiedza podstawą działania. Szkolenia i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi”,
  • „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy”,

Pierwszy projekt jest nastawiony na profilaktykę raka piersi. Pod hasłem „Masz po co żyć! Badaj piersi” ponad tysiąc kobiet w wieku 50-69 lat skorzysta z bezpłatnych badań mammograficznych. Panie będą się uczyć samobadania piersi na fantomie. Projektem ma być objętych prawie 3,7 tys. kobiet.

Szpital będzie prowadził kampanię edukacyjną podczas około trzystu różnych imprez w regionie, ale też w miejscach pracy czy wypoczynku kobiet. Program ma poprawić świadomość zdrowotną pacjentek, zachęcić je do badań profilaktycznych, bo wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na wyleczenie. Badaniami będą objęte w sposób szczególny kobiety z tych miejsc w regionie, gdzie dotychczas najmniej pacjentek zgłaszało się na takie badania, a także z bardzo małych miejscowości i obszarów wiejskich – mówił na konferencji prasowej, członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.

Natomiast projekt rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną, którego głównym zadaniem jest pomóc chorym w powrocie do pracy i aktywnego życia jest realizowany pod hasłem: „Idź naprzód! Ciesz się życiem”. Magdalena Donejko – kierownik Onkologicznego Centrum Rehabilitacji, przedstawiając ten pogram mówiła, że chorzy będą mogli liczyć na specjalne turnusy rehabilitacyjne, ale także potrzebną pomoc psychologiczną oraz edukację.

Skorzysta z niego ok. 4,9 tys. mieszkańców woj. podlaskiego w wieku 20-64 lat, które zachorowały na raka od 2016 roku lub zachorują do 2020 r. W Augustowie, Łomży i w Białymstoku powstały punkty konsultacyjne, gdzie będzie prowadzona kwalifikacja uczestników projektu.

Oba programy są dofinansowane łączną sumą ok. 10 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 i łącznie skierowane są do ponad 8,5 tys. mieszkańców regionu.

Dlatego bardzo ważne jest dotarcie z informacjami o projektach do wszystkich kobiet. Programy będą promowane w środkach masowego przekazu. Często będą oparte na prawdziwych historiach pacjentów.

W kampanii tej postanowiła uczestniczyć, znana dziennikarka Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska, która na sobotnim spotkaniu z kobietami opowiadała o historii swojej choroby, o chwilach załamania i zwątpienia oraz o pomocy jaką uzyskała w białostockim szpitalu i przyjaznej atmosferze panującej w nim.

Apelowała do kobiet, aby na najbliższe urodziny, zamiast kolejnej bluzki, czy biżuterii, zafundowały sobie badanie mammograficzne lub wizytę u ginekologa. Zadbały o siebie dla dobra swojego i swoich najbliższych. Zachęcała kobiety, które boją się stanąć twarzą w twarz z czasami trudną decyzją podjęcia leczenia, żeby zrobiły to jak najszybciej.

Radiolog Wiktoria Waśkiewicz, poinformowała, że nowoczesny sprzęt jakim dysponuje obecnie BCO, pozwala wykryć już 85-90 % przypadków raka piersi, w tym mikrozwapnienia. Dawka promieni rentgenowskich jest bardzo mała. I chociaż samo badanie bywa trochę bolesne, jest bezpieczne i skuteczne.

W ramach ćwiczeń na przygotowanych fantomach, mogłyśmy palcami dokonać badania piersi i wymacać znajdujące w nich guzki. Zobaczyć jak wygląda pomarańczowa skórka na piersi oraz pierś z wciągniętym do środka sutkiem.

Na spotkaniu otrzymałyśmy dwie broszurki przybliżające nam oba projekty. Można było również od razu zapisać się do pierwszego z wymienionych projektów, poddać się badaniu mammograficznemu i otrzymać przygotowane prezenty: kosmetyczkę i mydło w płynie.

Panie ze sklepu gorseciarskiego pokazywały jak należy dobrać sobie biustonosz, aby fiszbiny nie kaleczyły nam biustu.

W namiocie przed szpitalem można było skonsultować się z lekarzem onkologiem oraz dietetykiem, wykonać analizę składu ciała, zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zmierzyć poziom cukru i ciśnienie, a także wykonać masaż twarzy i dłoni, skorzystać z porad kosmetycznych oraz wykonać makijaż.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok