„Między nami seniorami” – działania w projekcie

„Między nami seniorami„ – działania w projekcie.
Zapraszamy osoby 60+ do udziału w ciekawych spotkaniach i warsztatach.
Po wakacyjnej przerwie wznawiamy spotkania w klubowej kawiarence seniorów w piwniczce CAS przy kawie, herbacie i domowym cieście z blachy. Startujemy 5 września, spotykamy się we wtorki i czwartki 10.00 – 14.00 do 19 listopada 2019. 

 

Polecamy Indywidulane konsultacje komputerowe (pomożemy założyć konto e-mail i pokażemy, jak korzystać z poczty elektronicznej oraz poruszać się w świecie Internetu i w jaki sposób korzystać z przydatnych aplikacji). W czasie każdego spotkania przewidziana jest pogadanka i warsztaty prowadzone przez specjalistów, trenerów i animatorów (2 godziny). Wstęp wolny.

Program spotkań

5 września – 11.00-13.00- Ćwiczymy pamięć – gramy w MEMORY i SCRABBLE – przy kilku kawiarnianych stolikach rozegramy turnieje Memory i Scrabble, można zgłosić się do gry i wygrać nagrodę albo obcerować i dopingować grających.

12 września – 11.00-13.00 – Energia jest w nas – poznajmy Qigong Styl Lecącego Żurawia – ćwiczenia poprowadzi Elżbieta Urban. Ten styl przypomina płynne ruchy skrzydeł lecącego żurawia, ponadto żuraw w symbolice chińskiej uosabia pokojowe usposobienie i długowieczność.

17 września – 11.00-13.00 – Krótki kurs szybkiego czytania dla seniorów- warsztaty Dominika Sołowieja. Szybkie czytanie to swoistą gimnastyka dla mózgu; nasz umysł warto utrzymywać w świetnej formie po 60 – tym roku życia. Czytanie to proces złożony – rozbudowuje pamięć, analizę, zdolność koncentracji, pobudza wyobraźnię. Czytanie można przyspieszyć i to właśnie będziemy ćwiczyć na warsztatach.

19 września – 11.00-13.00 – Ćwiczymy pamięć – gramy w MEMORY i SCRABBLE – 2 część turnieju Memory i Scrabble; można zgłosić się do gry i wygrać nagrodę albo obserwować i dopingować grających. Nagrody dla najlepszych graczy!

20 września – 10.00 – 12.00– Okrągły stół seniorów cz.2 – przedstawienie rekomendacji i wniosków z 1 części okrągłego stołu (10.05.2019 r.) oraz otwarta debata na temat propozycji rozwiązań najpilniejszych potrzeb seniorów w Białymstoku (sala konferencyjna CAS I piętro).

24 września – 11.00-13.00 – Lekcja esperanta dla seniorów – Przemysław Wierzbowski, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Nazwa języka pochodzi od pseudonimu „Dr. Esperanto” (doktor mający nadzieję), pod którym – pochodzący z Białegostoku – Ludwik Zamenhof opublikował w 1887 podstawy języka przydatnego do międzynarodowej komunikacji. Esperanta można uczyć się w każdym wieku.

26 września – 11.00-13.00 – Poezja domowa – wiersze z rodzinnego domu. Historię rodzinnych wierszy i tego co nam w duszy gra przedstawi Barbara Sicińska, miłośniczka historii i literatury. Zapraszamy do podzielenia się twórczością najbliższych, przyniesienia pamiętników, albumów i zeszytów z zapiskami i wierszami.

1 października – 11.00 -13.00 – Kalambury, szarady i inne zabawy słowem. Dzięki językowi możemy się porozumieć, ale też wspaniale się bawić i rozwijać naszą pamięć oraz pobudzać intelekt. Słowa mają wielką moc, litery także. Dzięki nim można śmiać się i płakać. Ale dziś będziemy się słowami bawić. Jak? O tym opowie nam w kawiarence seniora Krzysztof Szubzda, dziennikarz, pisarz, człowiek kabaretu, konferansjer i trener.

3 października – 11.00 -13.00 – Śpiewnik Seniora – Jesień idzie przez świat. Kolejne muzyczne spotkanie z Haliną Wiszowatą i Józefem Kulikowskim z zespołu „Podlaskie Korale:, działającym przy UTW w Białymstoku. Integracja seniorów poprzez wspólne śpiewanie – warsztaty śpiewu najpiękniejszych, popularnych piosenek o jesieni.

8 października
– 11.00 -13.00 – Depresja – jesienna zmora seniora. Spotkanie z psychologiem Jackiem Sochackim. Smutek, zmęczenie, zniechęcenie, narastające poczucie utraty sensu życia? Czy to już depresja? Czy minie? Jak sobie z tym radzić? Jak leczyć depresję? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć psycholog podczas spotkania w kawiarence seniora.

10 października – 11.00 -13.00 – Origami – cudowna sztuka składania papieru. „Ori” czyli składać lub zginać oraz „kami” tzn. papier. Origami pochodzi z Chin, ale rozwinęła się w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX wieku ostatecznie ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. W kawiarence seniora wykonamy pod okiem instruktora kilka sztuk origami

15 października
– 11.00 -13.00 – Radość życia. Wybranymi sposobami na odzyskiwanie radości życia i zwiększanie jej w sobie podzieli się z seniorami osoba niezwykle pogodna – Magdalena Gołaszewska, dziennikarka, trenerka i couch. Jak wygląda radosne życie? Czy nasza codzienność jest wypełniona szczęściem? Dlaczego w naszej codzienności odbiegamy tak daleko od radości życia? Posłuchajmy i podzielmy się własnymi refleksjami 😊.

17 października
– 11.00 -13.00 – Podlaska Księga Kobiet – moja mama, babcia i prababcia. Warsztaty poprowadzi Dorra Ostrożańska, trenerka komunikacji opartej na empatii, coacherka, przedstawicielka Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet. 28.11.2018. o godz. 12.00. przed Ratuszem w Białymstoku, po uroczystym hejnale odbył się ceremoniał uhonorowania dekretu sprzed 100 lat przyznającego prawa wyborcze kobietom w Polsce. Wszyscy zaproszeni na wydarzenie umieścili zdjęcia swoich przodkiń: matek, babć, prababć i innych ważnych dla nich kobiet w kronice, którą nazwaliśmy Księgą Kobiet. Uczymy się historii kobiet z naszych rodzin, poznajemy pojęcie HERstorii a Podlaska Księga Kobiet nadal czeka na zdjęcia Waszych przodkiń. Przynieście je do kawiarenki seniora na warsztaty.

22 października – 11.00- 13.00 – Podróże małe i duże cz.2 – kolejną relację z podróży po świecie przedstawi Marcin Nawrocki podróżnik. wiosną poznaliśmy jego opowieść O podróży szlakiem francuskim przez Pireneje do Santiago de Compostella w północno-zachodniej Hiszpanii – teraz czas na kolejne zakątki świata – piękne fotografie, przeplatane słowem i emocjami. Zmiana miejsca, otoczenia i klimatu, magia zwiedzania wymarzonych – to nie zawsze duże koszty. Teraz za 200 zł można polecieć samolotem w dalekie kraje, wynająć tanie miejsce do spania – ale trzeba to zrobić z dużym wyprzedzeniem, Do podróżowania zawsze potrzebny jest plan i dobra organizacja wyjazdu. Co jeszcze? O tym dowiemy się na spotkaniu.

24 października – 11.00- 13.00 – Opowieści Białostockie – o przedwojennym Białymstoku opowie nam historyk Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego i wspaniały gawędziarz.

29 października – 11.00- 13.00 – Zaduszki Seniora – wspominamy tych, którzy odeszli… Spotkanie poświęcone bardom i naszym Przyjaciołom, których nie ma już wśród nas, ale o których chcemy pamiętać. Spotkanie poprowadzi Anatol Borowik, bard, znany działacz kultury, organizator sześciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość”, znakomity wykonawca utworów Okudżawy. W kawiarence seniora będzie wraz z nieodłączną gitarą.

5 listopada – 11.00 -13.00 – Spotkanie z psychologiem: O budowaniu więzi rozmawiać będziemy z psychologiem Jackiem Sochackim. Podobno bliskość i intymność są dużo ważniejsze, niż mogłoby się nam wydawać. Duże korzyści płyną z rozwijania bliskich relacji, w których jest przestrzeń na intymność, ważne rozmowy i coś tak mogłoby się wydawać prozaicznego, jak przytulanie. Czy tak jest rzeczywiście?

7 listopada
– 11.00 -13.00 – Opowieści Białostockie – druga część opowieści o przedwojennym Białymstoku, którą przedstawi seniorom historyk Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego i wspaniały gawędziarz.

12 listopada – 11.00 -13.00 – Śpiewnik Seniora „Piosenka Niepodległa”. Okazją do wspólnego śpiewania będzie tym razem Święto Niepodległości 11.11.2019. Prowadząca warsztaty Halina Wiszowata – z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu Józefa Kulikowskiego, przygotuje specjalny jubileuszowy śpiewnik z pieśniami patriotycznymi. Uczestnicy spotkaniu będą mogli zabrać te śpiewniki na pamiątkę

14 listopada – 11.00 -13.00 – Czy jestem osobą empatyczną? Warsztat o empatii poprowadzi Dorra Ostrożańska, trenerka komunikacji opartej na empatii, coacherka, przedstawicielka Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet. Co to jest empatia i dlaczego jest ważna? Czy potrafimy rozpoznawać i rozumieć emocje innych? Czy empatii można się nauczyć? Warto znać odpowiedzi na te pytania, prawda? Dlatego warto przyjść na ten warsztat.

19 listopada – 11.00 -13.00 – Twórcze rękodzieło – tworzymy pocztówki świąteczne – Ewa Groman twórczyni rękodzieła poprowadzi warsztaty, podczas których stworzymy z różnych materiałów wyjątkowe pocztówki świąteczne. Obdarujemy nimi naszych najbliższych a cześć przekażemy na wystawę pocztówek świątecznych w CAS z okazji Bożego Narodzenia 2019.

21 listopada o 12.00 wszystkich spotkań w kawiarence seniora zapraszamy do Książnicy Podlaskiej (VI piętro) na uroczystą galę konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO.

Informacje o zajęciach i kontakt– Punkt Informacji dla Seniorów (PINSE) , św. Rocha 3 – czynny wtorku, czwartki i piątki od 10.00 – 13.00 oraz na portalu: podlaskisenior.pl.

 

 

Post Author: Redakcja Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.