Mistrz fotografii

Michał Heller, białostocki fotograf związany z Operą i Filharmonią Podlaską, wygrał IV edycję Konkursu Fotografii Teatralnej i został najlepszym fotografem teatralnym 2018 roku. Jury doceniło jego zestawy zdjęć z próby i z musicalu „Doktor Żywago”.

 

Na konkurs organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego nadesłano ponad 1400 zdjęć. Wzięło w nim udział 100 fotografów w wieku od 18 do 70 lat. O główne nagrody walczyło 16 fotografów. Pokazuje to coraz większe zainteresowanie niszową dziedziną, jaką jeszcze kilka lat temu była fotografia teatralna.

25 lutego 2019 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z Michałem Hellerem w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zobaczyć wszystkie zdjęcia nagrodzone w konkursie. Spotkanie prowadziła Joanna Biernacka – Płoska, koordynatorka konkursu.

„Na etacie fotografa w podlaskiej operze pracuję od 2012 roku” – opowiadał Michał Heller. – „Zajmowane stanowisko daje mi możliwość uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach, jakie się tu odbywają. Opera i Filharmonia Podlaska to niezwykłe miejsce. Okazuje się tu wiele ciepła i oddania artystom uczestniczącym w spektaklach, co jest niespotykane w innych teatrach. Dlatego tak często i z przyjemnością do nas wracają. Gdy fotografuję, ze wszystkich sił staram się zapomnieć o tym, gdzie jestem. Chcę widzieć i pokazywać na zdjęciach scenę, aktorów, scenografię, jakby to były elementy małego, realnego świata. Tak, jakbym miał przed sobą prawdziwe plenery i wnętrza. Rzeczywistych ludzi. Prawdziwe emocje, które nimi targają”.

„Uczestniczę we wszystkich próbach” – kontynuował artysta. – „Ta pierwsza jest najważniejsza, bo poznaję wizję reżysera. Słucham też uwag artystów, dyrygentów orkiestry, chóru. Na spektaklach premierowych muszę poruszać się bardzo dyskretnie, żeby nie przeszkadzać publiczności. Robię wtedy już tylko kilka zdjęć”.

Pytany o swoje porażki, odpowiedział, że największą porażką jest nieobecność na jakimś koncercie, co dotychczas zdarzyło dwukrotnie.

Michał Heller nie mógł osobiście odebrać nagrody przyznanej przez Instytut Teatralny na gali zorganizowanej w Warszawie. W tym czasie fotografował premierę „Turandot” w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Stwierdził, że to wydarzenie było dla niego ważniejsze. Nagrodę w jego imieniu odebrała żona Kasia.

Michał Heller jest przewodniczącym kapituły konkursowej, która dokona wyboru najlepszych zdjęć nadesłanych przez seniorów na konkurs fotograficzny ogłoszony przez Podlaską Redakcję Seniora i Stowarzyszenie Szukamy Polski – „Podlaskie Ślady – człowiek, miejsce, kultura.”

W Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku 22 marca (w piątek), o godz. 11.00 odbędzie się seminarium „O podstawach fotografii, o podstawach mówienia w jej języku”, które poprowadzi Michał Heller. Wstęp wolny.

Foto: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz

Podlaska Redakcja Seniora  Białystok

Post Author: Redakcja Białystok