„Na zdrowie!” – to hasło VI Podlaskich Targów Ekonomii Społecznej w Białymstoku 4 czerwca 2017 roku.

Organizatorzy imprezy Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku oraz Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok zaprezentowali aktywność różnych instytucji i  organizacji pozarządowych, działających w trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu.

Na placu przed Teatrem Dramatycznym, okolona stoiskami organizacji pozarządowych, królowała barwna wyspa. Tu, z prowadzonych wywiadów z uczestnikami Targów płynęły informacje o sposobach aktywizacji społeczności województwa do zdrowego trybu życia.

Warto zapobiegać i troszczyć o tę największą wartość jaką jest zdrowie. Jan Kochanowski – polski poeta z XVI w.,napisał :

Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

Tam człowiek prawie.

Widzi na jawie.

I sam to powie,

Że nic nad zdrowie.

Ani lepszego … .”

Organizatorzy zatroszczyli się o pokazanie różnych form i sposobów służących zachowaniu kondycji, sprawności. W trakcie Targów odbyły się badania, pokazy, konsultacje, ćwiczenia, tańce i zabawy dla wszystkich. Można  było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, oddać krew, porozmawiać z dietetykiem i specjalistami od ćwiczeń i rehabilitacji.

Z ciekawszych propozycji warto wymienić chińskie ćwiczenia Qi gong (czyt. czikung).  To łagodne, harmonijne ruchy trwale poprawiające pamięć, polepszające koncentrację, spowalniające proces starzenia, wzmacniajace odporność. Qi gong zapewnia zdrowie i harmonię wewnętrzną. Chętni ćwiczyli pod kierunkiem instruktorki stylu Lecącego żurawia Elżbiety Urban – redaktorki senior.bialystok.pl

Qi gong  to powszechnie przyjęta w medycynie chińskiej, nazwa ćwiczeń z energią. Qi -to energia, która wypełnia wszechświat, natomiast  gong- to praca z energią.

Inną propozycją była możliwość dokonania analizy składu ciała. Analityk – Aleksandra Bielska – ważyła. Określała nadwyżki i niedobory poszczególnych składników w organizmie. Służyła radą. Proponowała odpowiednią dietę i sposoby mające wpływ na zachowanie równowagi w składzie ciała.

 

Targi miały formę pikniku, zapewnione były też wszelkiego rodzaju atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych, w tym: wspólne układanie KILOMETRÓW DOBRA z Caritas Diecezji Białostockiej oraz wspólne robótki ręczne i kontynuowanie zainicjowanych w ubiegłym roku: SZALIKA WSPÓŁPRACY i PATCHWORKA RÓŻNORODNOŚCI.

Nie sposób nie wspomnieć o roli naszej Redakcji. Prezentowaliśmy się z Akademią plus 50 i Stowarzyszeniem Szukamy Polski. Zachęcaliśmy do ćwiczeń umysłowych grając w memory Do udziału w III edycji Konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO. Nasza redakcyjna koleżanka – poetka Jolanta Maria Dzienis – przedstawiła okolicznościowy  wiersz pod tytułem “Ból głowy”:

Kiedy od rana boli mnie głowa,

Nie umiem nawet poleniuchować,

Światło oślepia, hałas ogłusza

Mimo zatyczek i kapelusza!

 

Czy to migrena, czy zwykła grypa

Nie mogę pisać, nie mogę czytać.

Na nic siłownia i na nic joga

Wszystko zawodzi, ogarnia trwoga.

 

Zostają leków rodzaje różne.

Czy zadziałają? Nadzieje próżne,

Bo wiem, po testach tego wszystkiego,

Lepiej być zdrowym, drogi kolego!

O znaczeniu zdrowia psychicznego wiedzą wszyscy. Do odreagowania po dniu zabiegów i trosk doskonałe są prace ręczne, twórczość artystyczna w różnych formach. Kiedy indziej potrzebna jest pomoc psychologa. Od wielu lat na zachodzie modne jest odwiedzanie terapeuty.

Obecność psychologa Wiesława Magnuszewskiego,  miała na celu przybliżenie seniorom, gdzie i w jakiej formie możemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne. W życiu osób starszych jest tak, że masz upragnioną emeryturę, dzieci wyprowadziły się na swoje, pierwsza myśl, wolność, nareszcie. Tak jest zaraz po przejściu na emeryturę, ale jak mija trochę czasu zaczynamy czuć się samotni. Brak codziennych stałych zajęć i rutyna rozleniwiają, a później rozdrażniają, stresują.

Coraz mniej osób nas odwiedza, coraz rzadziej dzwoni telefon. Mamy mnóstwo wolnego czasu tylko dla siebie i często nie potrafimy z tego korzystać, nie mamy dla kogo robić tysiąca rzeczy, które dotychczas zajmowały cały nasz czas, czujemy się niepotrzebni, zaniedbywani, szczególnie gdy nie mamy partnerów. Wmawiamy sobie, że już nasz czas się skończył, popadamy we frustrację, smutek,a później depresję. Nie wiemy do kogo zgłosić się po pomoc.

Wiesław Magnuszewski – dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego Leszczynowa w Białymstoku przy ul. Leszczynowej 40, przedstawił ofertę bezpłatnej pomocy dla osób po 60 roku życia.  Pacjentów kwalifikuje psychoterapeuta lub lekarz psychiatra pracujący w Centrum Leszczynowa. Ośrodek zajmuje się  diagnostyką, leczeniem i profilaktyką takich problemów zdrowotnych jak nerwice, depresje, psychozy, zaburzenia osobowości. Pomoc znajdą tam osoby w ciężkich sytuacjach życiowych ( nadmierny stres, kryzys emocjonalny, problemy małżeńskie, rodzinne, żałoba itp.)
Centrum oferuje również pobyt do 12 tygodni w 3  Oddziałach Dziennych:

  • Leczenia nerwic
  • Ogólnopsychiatrycznego
  • Psychiatrycznego

Pomoc znajdą osoby 60+, które cierpią z powodu obniżenia nastroju, utraty radości i sensu życia, które czują się samotne, przeciążone codziennymi sprawami, ciągle zmęczone,  zamartwiające się o przyszłość, które mają kłopoty ze snem, koncentracją, przeżywają uczucie wewnętrznego niepokoju czy rozdrażnienia.

Centrum działa od 2012 roku i ma umowę z NFZ oraz  spore osiągnięcia psychoterapeutyczne w pomocy seniorom. Psycholog – Wiesław Magnuszewski w imieniu własnym i Centrum Zdrowia Psychicznego Leszczynowa zaprasza wszystkich potrzebujących pomocy psychologicznej seniorów po 60 roku życia  do skorzystania z fachowej  pomocy psychologów w  Centrum Leszczynowa w Białymstoku przy ul. Leszczynowej 40.

Warto bywać na takich imprezach jak Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej.

Tegoroczna VI edycja odbyła się pod hasłem Na zdrowie, oprócz wielu atrakcji niosła informację gdzie możemy zgłaszać się po pomoc, jak dbać o zdrowie, czym się zająć, itp.

Mamy nadzieję, że za rok  tłumnie będziemy uczestniczyć w kolejnych   VII Podlaskich Targach  Ekonomii Społecznej. My już dziś na nie, zapraszamy.

 

                                                                                        Stenia Romanowicz i Asia Żarnowska
                                                                                         Redakcja Senior Białystok