Historia piękna – nowy cykl wykładów

Drapieżniki i automobile, czyli rewolucja.

Koniec sztuki, czyli kłopoty z kwadratem i Fontanną.

Podczas wykładów z cyklu Historia piękna, czyli jak rozumieć język sztuki? poznajemy najważniejsze przemiany w rozumieniu pojęcia sztuki na przestrzeni dziejów, ukazane na tle religii, polityki i obyczaju danego okresu. Wykłady odbywają się w niedzielę, dwa razy w miesiącu. Poprowadzi je dr Olga Kłosiewicz, wielokrotnie nagradzana nauczycielka akademicka Uniwersytetu Otwartego UW, specjalistka w zakresie filozofii i estetyki.

Tematy wszystkich wykładów znajdziecie TUTAJ

Termin: 02.12.2018 i 09.12.2018, godz:13:00 – 15:30

Koszt: 10 zł.

Zapisy: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl, tel.502 138 980

Legionowa 2

Wokół archiwów fotograficznych wykłady Grzegorza Dąbrowskiego

Zapraszamy na ostatnie spotkanie z Grzegorzem Dąbrowskim o archiwach fotograficznych. Podczas czwartego spotkania uczestnicy poznają „od środka” techniki skanowania fotografii i negatywów.

Przypominamy o zabraniu ze sobą kilku fotografii, które zostaną zeskanowane.

Spotkanie: 4 grudnia 2018 r., godzina 17:00, ul. Wiktorii 5

Wstęp wolny

“Miłości ty moja”

Spotkanie autorskie z Teresą Bachledą- Kominek

Zapraszamy na poetyckie spotkanie z Teresą Bachledą-Kominek, zakopiańską poetką, autorką trzech tomików wierszy. Artystka pracuje na co dzień jako drwal; ciężki wysiłek fizyczny i bezpośredni kontakt z najpiękniejszymi w Polsce pejzażami stanowią dla niej nieustającą inspirację twórczą. O sobie samej pisze: „W 1984 roku, po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki, automatycznie dojrzałam i po raz pierwszy w życiu napisałam wiersz. Poezja jest moim światłem i tlenem, najbliżsi – sercem, a nasz tatrzański las – Edenem. Większość mych wierszy rodzi się w lesie. Niekiedy po powrocie do domu sprawdzam jakieś nieznane mi słowo w słowniku, które wcześniej zapisałam w wierszu zdając się na intuicję. Z racji, że życie pędzi, nie mam czasu uganiać się za doczesnymi drobnostkami, a rozwijanie talentu traktuję jako najświętszy obowiązek.”

Organizator: Podlaskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Termin: 6 grudnia 2018 r., godz. 18:00, Waryńskiego 24 A

Wstęp wolny

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać kiedy jesteś smutny, PONIEWAŻ

 

Koncepcję wystawy stworzył Janusz Noniewicz we współpracy i z udziałem młodych artystów: Dominiki Wirkowskiej oraz Roberta Jankowskiego. Oglądamy portret współczesnego Białegostoku w formie zbiorowego wizerunku jego wirtualnych mieszkanek i mieszkańców. Nie jest to świat realny, lecz wyimaginowany portret miasta, zaczerpnięty z instagramu, przepuszczony przez filtr mediów społecznościowych. Uczestnicy zdarzenia wpisują się w ten krajobraz poprzez indywidualne kody pamięci. Na wielkoformatowych grafikach Wirkowskiej artyści zamalowują instagramowe wizerunki domniemanych/wirtualnych mieszkańców Białegostoku, usiłując wpisać siebie. Jankowski używa makijażu i popularnych technik edytowania zdjęć do budowania własnych autoportretów, na których wciela się w wymyślone przez siebie i zaczerpnięte z popkultury role. Noniewicz zamalowuje portrety i umieszcza w nich siebie samego. Jedyną realną rzeczywistością tej instalacji, obok wirtualnych autoprezentacji, są trzy portrety autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego (z kolekcji Galerii im. Sleńdzińskich), artysty, który „zamieszkał” w Białymstoku dopiero po śmierci, a podpisywał swoje prace: Ludomir z Wilna Sleńdziński.

Termin: 7 grudnia 2018 r. godz. 18:00, Legionowa 2

Wstęp wolny

Kiermasz książki artystycznej

Zapraszamy dużych i małych na przedświąteczny kiermasz książki artystycznej. W Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku przy ul. Wiktorii 5.  Swoje wydawnictwa, w promocyjnych cenach, zaprezentują białostockie instytucje kultury.

Przy okazji w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni będzie można wykonać świąteczny gadżet.

Termin: 09.12.2018 r., godz. 11-17, ul. Wiktorii 5

“Dookoła świata” – koncerty w samo południe

„Muzyczna wędrówka po odległych zakątkach globu: Ewa Boreczko, Stefan Maciej Krassowski”. Zapraszamy na koncert przepełniony melodiami, rytmami i inspiracjami z najodleglejszych stron świata: od Japonii, poprzez Europę Wschodnią i Włochy, aż po Amerykę Północną i Brazylię.

Termin: 09.12.2018 r., godz 12:00,Waryńskiego 24 A

Wstęp wolny

(źródło i foto: Galeria im Sleńdzińskich w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok