Zaintrygował mnie plakat Głównego Inspektora Sanitarnego o intrygującym tytule „Nie dawaj łyka, gryza, liza”. Pomyślałam fajna akcja. To problem godny uwagi i należy o tym mówić.

Do napisania kilku słów na ten temat, skłonił mnie fakt, że bywając w różnych środowiskach i na różnych imprezach turystycznych zauważyłam jak powszechne jest picie z jednej szklanki, butelki czy też kieliszka. Jedną butelką  wody częstujemy się wzajemnie zwłaszcza latem,  kiedy na wspólny spacer zapomnieliśmy wziąć ze sobą coś do picia. Wszystko dzieje się tak szybko i spontanicznie.

Daj łyka, bo zaschło mi w gardle – słyszymy często.
Chcesz łyka, częstuj się – też sami proponujemy innym.
Daj gryza i liza – takie prośby też słychać nieraz.

Powszechne jest też częstowanie alkoholem jednym kieliszkiem uczestników np. rajdu czy pikniku… kiedy na przykład urodził nam się wnuczek lub mamy urodziny. Przykłady można by mnożyć.

Większość ludzi nie zastanawia się, że może zarazić się różnymi chorobami. Ślina w naturalny sposób dostaje się do napoju, jedzenia. W przypadku wielu schorzeń, można być nosicielem danej choroby, nie mając żadnych objawów chorobowych. Można więc „złapać ”chorobę od kogoś, kogo uważamy za idealnie zdrowego. Bo zdrowo wygląda. A tak naprawdę nie wiemy czy ktoś jest nosicielem czy nie.
Źródłem zakażenia jest chory człowiek lub nosiciel. Oto przykłady niektórych chorób:
– opryszczka wirusowa występująca w okolicach ust
– afty
– grypa
– angina

Przykłady  poważniejszych chorób to:
– mononukleoza
– świnka
– zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych wywołane przez meningokoki.
– sepsa- też wywołana przez meningokoki
(foto: pixabay)

Naturalnym rezerwuarem meningokoków jest tylko człowiek. Bakterie te znajdują się w jamie nosowo gardłowej, powodując bezobjawowe nosicielstwo.

Reagujmy więc na ryzykowne zachowania wśród naszych bliskich, przyjaciół,  znajomych. Jesteśmy rodzicami, dziadkami. Zajmujemy się często wnukami. Walczmy ze stereotypowymi zachowaniami np. podajemy dziecku oblizany smoczek, bo spadł na ziemię a nie mamy gdzie go umyć, wspólnie liżemy jednego loda , pijemy z jednej szklanki czy butelki. Nawet picie ze wspólnej szklanki z mamą, czy ukochaną babcią nie jest bezpieczne. Wyrabiajmy zdrowe nawyki w sobie i dzieciach, które  ze zderzeniem z rzeczywistością będą wiedziały jak postąpić.

Zwracajmy uwagę i uczmy naszych bliskich, dając przykład naszą  pro zdrowotną postawą, Nie dawaj łyka, gryza, liza!

Halina Wiszowata
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

..