Promocja czytelnictwa polskiej klasyki, to główne założenia Narodowego Czytania. To apel, aby książek nie odkładać w kąt i nie zastępować jej komputerami. To prezentacja najlepszych utworów klasyki polskiej literatury.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku 7 września 2019 roku otworzył swe podwoje dla miłośników narodowego czytania. Tegoroczna ósma edycja, to czytanie nie jednego dzieła a ośmiu pięknych utworów. Mieszkańcy Białegostoku usłyszeli je w interpretacji dyrektorów placówek kultury, samorządowców, polityków, aktorów Teatru Dramatycznego i chętnych z widowni Małej Sceny teatru.

Co łączy czytane w tym roku: “Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, “Dym” Marii Konopnickiej, “Katarynka” Bolesława Prusa, “Mój ojciec wstąpił do strażaków” Brunona Schulza, “Orka” Władysława Stanisława Reymonta, “Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, “Sachem” Henryka Sienkiewicza i “Sawa” Henryka Rzewuskiego?

Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. – Ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem-

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego otwierający spotkanie zachęcał nie tylko do czytania ale zapowiedział wiele imprez towarzyszących temu wydarzeniu. Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej mówiła, że trzeba pamiętać o wybitnych postaciach opisujących otaczający świat piękną polszczyzną. W przestrzeni teatru czekały na dzieci stoiska z grami i zabawami, można było zrobić zdjęcie w kostiumach teatralnych. Uczestnicy za przysłowiową złotówkę mogli kupić wiele ciekawych książek naukowych, literatury czy bogato ilustrowanych albumów z zasobów Książnicy Podlaskiej. Ciekawe książki czekały na najmłodszych.

Przybyli na spotkanie mogli spróbować sił w interpretacji fragmentów wybranych dzieł. Chętnych było wielu, dorośli, młodzież i dzieci. Na odważnych czekały zestawy upominkowe, gdzie znalazły się min. karnety na koncerty do Opery i Filharmonii Podlaskiej, bilety na spektakle Teatru Dramatycznego i inne gadżety.

Niespodziankę na tegoroczne narodowe czytanie przygotowało Centrum im. Ludwika Zamenhofa, gdzie można było posłuchać wybranych utworów w języku esperanto w przekładzie Tomasza Chmielika i Przemysława Wierzbowskiego.

Białostocki Teatr Dramatyczny zadebiutował jako gospodarz miejsca w tegorocznym spotkaniu z książką. Prowadzący Dominik Sołowiej z Książnicy Podlaskiej sprawił, że impreza była ciekawa a zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Widownia Małej Sceny teatru pękała w szwach. Szkoda, że Teatr Dramatyczny nie udostępnił Dużej Sceny na wydarzenie kulturalne tej rangi. Byłoby bardziej komfortowo a widownia pomieściłaby wszystkich chętnych.

 

(foto: Krystyna Cylwik)

 

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok