Cytujemy depeszę Polskiej Agencji Prasowej z 2 sierpnia 2017 r.

Podlaskie/ Seniorzy z regionu uczą się dziennikarstwa obywatelskiego

02.08. Białystok (PAP) – Blisko 70 seniorów z województwa podlaskiego tworzy portal podlaskisenior.pl i uczy się dziennikarstwa obywatelskiego w ramach projektu „Podlascy seniorzy – wpływamy na zmiany”. Projekt otrzymał unijne dofinansowanie, realizuje go stowarzyszenie Szukamy Polski.

Projekt realizowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Celem projektu jest zintegrowanie i zaktywizowanie podlaskich seniorów – mówi Bożena Bednarek ze stowarzyszenia Szukamy Polski. Dodała, że chodzi o zachęcenie osób powyżej 60. roku życia do aktywności społecznej i kulturalnej oraz zdobywania nowych umiejętności humanistycznych i technicznych.

W ramach projektu powstał portal internetowy www.podlaskisenior.pl, od podstaw tworzony i redagowany jest przez seniorów. Poruszają tam ważne dla nich tematy, jak zdrowie, kultura czy twórczość własna; są też informacje o problemach polityki senioralnej. Ma również powstać baza instytucji i organizacji zajmujących się seniorami.

W ramach portalu będzie wydawana też gazeta „Senior Podlaski”, której pierwszy numer właśnie się ukazał. „Ta gazeta jest czymś w rodzaju wehikułu czasu, który ma przeprowadzić uczestników naszego projektu ze świata prasy drukowanej do świata mediów cyfrowych, czyli do celu naszej wędrówki” – powiedział Jan Oniszczuk ze stowarzyszenia „Szukamy Polski”.

Zanim jednak powstał portal, przyszła redakcja uczyła się pod okiem specjalistów dziennikarstwa obywatelskiego, poznawała tajniki programów edytorskich, robienia wideo i korzystania z narzędzi internetowych. W ocenie Oniszczuka, osoby po 60. roku życia wcale nie są wykluczone cyfrowo i potrafią korzystać z nowinek technologicznych, trzeba im tylko czasami wskazać drogę.

Zdaniem Bednarek, wielką wartością tego projektu jest to, iż od początku powstaje przy współudziale seniorów, to oni decydują, jakimi tematami się zajmują, jak ma wyglądać portal, jakie działy mają się tam znaleźć. „Chcemy wykorzystać ich potencjał, ale też pokazać nowe możliwości” – dodała.

Bednarek przypomniała, że ponad dwa lata temu powstała redakcja portalu dla seniorów z Białegostoku. Dodała, że to na bazie doświadczeń i umiejętności tej grupy powstał portal regionalny, bo okazało się, że tworzeniem portalu zainteresowani są też seniorzy z innych miejscowości.

Redakcje działają obecnie w Białymstoku oraz w powiecie białostockim, łomżyńskim, suwalski, sokólskim i bielskim.

W planach stowarzyszenia jest też zorganizowanie jesienią konferencji oraz zapoznanie całej redakcji. O doświadczeniach pracy z seniorami i ich aktywizacji będą opowiadać na spotkaniach w Portugalii i Bułgarii. (PAP)

swi/ malk/