Halinka Bohuta-Stąpel mieszka w Wilkanowie koło Zielonej góry, ale jest nierozłącznie związana z Podlasiem, gdzie mieszkała jej matka. Jest laureatką kilku edycji konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO w Białymstoku, ale nie tylko…

 

fot. Alicja Błażyńska

W V edycji Konkursu w kategorii specjalnej „Właśnie tu” w dziedzinie prozy zajęła I miejsce za utwór „Raport z wojenki ludzko-ludzkiej”, Białystok 2019, IV edycja to I miejsce w kategorii Polka Niepodległa w dziedzinie prozy za „Mury milczą, ale ludzie nie” – opowieść o Sońce, Białystok  2018, oraz wyróżnienie specjalne w III edycji konkursu za „Fraszki nie tylko o niebie i chlebie” Białystok 2017.

Moje związki z Podlasiem czuję w każdej kropelce krwi, choć odfrunęłam od Was aż tak daleko…

– tak pisze w liście do Podlaskiej Redakcji Seniora

 

 

 

_

Halinka jest publicystką, poetką, prozatorką, autorką tekstów kabaretowych, tłumaczką. Z wykształcenia inżynier elektryk-automatyk, absolwentka Politechniki Wrocławskiej.
Pierwsze jej publikacje ukazywały się na łamach prasy studenckiej (pismo Politechniki Wrocławskiej „SIGMA”, czasopismo „KONFRONTACJE”) w latach siedemdziesiątych XX w. Jako członek Klubu Dziennikarzy Studenckich publikowała felietony i reportaże w dzienniku „Wieczór Wrocławia”.

fot. Józej Stąpel

 

Konkursy

Jest laureatką jednego międzynarodowego oraz wielu ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich w latach 2003-2019 m.in.:

-Radia Zachód (2003 r.) pt:”103 oblicza miłości”( I nagroda za prozę)
-Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Romskiej im. Papuszy “O Złote Pióro Papuszy” (Tarnów 2007 – III nagroda)
– Międzynarodowego Konkursu Poezji Romskiej im. Papuszy – I nagroda
i statuetka Złotego Pióra Papuszy, w roku 2010
– konkursu literackiego im. Anny German Zielona Góra 2014- II nagroda,

 

fot. Stanisław Rogala

I nagroda w tym konkursie o zasięgu ogólnopolskim w roku 2019

– w konkursach literackich “Srebro nie złoto” (Białystok) w latach 2017, 2018 i 2019 zdobywała nagrody i wyróżnienia”
– III miejsce w konkursie literackim o tematyce norwidowskiej (Pruszków 2018),
– II miejsce w roku 2019 w konkursie literackim na prozę poetycką im. W. Sułkowskiego w Łodzi, a także nagrody w konkursach regionalnych , m.in. :
– Konkurs Literacki im. T. Firleja w Gubinie – I nagroda za prozę w roku 2018,

– III nagroda za wiersz w Żarach w konkursie “O Laur Dziewina” w roku 2019.
– Zdobywała także nagrody i wyróżnienia w lokalnych turniejach jednego wiersza, organizowanych przez Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów, do którego należy od roku 2006.


Tomiki literackie i publikacje

fot. Małgorzata Bugaj

W roku 2007 ukazał się jej tomik poetycki ”Notatnik pikowej damy”, a w 2008 – liryki, fraszki, i limeryki pt. “W tonacjach dur i moll” oraz wiersze poświęcone pamięci mamy- „…i wiersze napisałam i bajkę kiedyś splotę…”. oraz liryka osobista „Igły i widły” 2011. 

 

 

 

Sparodiowała szekspirowski dramat, nadając mu tytuł „Romea i Julii tragedia prawdziwa”, który grany był w ramach spektakli Stowarzyszenia Aktorów Niezależnych oraz grupy „Te(A)trycy” funkcjonującej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zielonej Górze.

Jej wiersze znalazły się też w antologiach poetów lubuskich m.in. : „Miłość, Czary i Jesień” wydanej w roku 2008 przez SJŻP i ZOK Zielona Góra,”Tacy sami jesteśmy” 2011.

fot. Józef Stapel

W roku 2009 ukazał się zbiór tekstów kabaretowych jej autorstwa pod tytułem “I kto to zaśpiewa?” a w 2014 przetłumaczyła farsę Karla von Holtei’a „33 minuty w Zielonej Górze czyli w połowie drogi”, według jej tłumaczenia zrealizowano film – komedię muzyczną z jej autorskimi piosenkami (teksty i muzyka). Film ten reprezentował kinematografię polską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus (Niemcy) w roku 2016 w ramach prezentacji : „Polskie horyzonty”.

fot. Halina Bohuta-Stąpel

Od 2007 r. jej teksty publicystyczne i liryka drukowane były na łamach czasopism : “Pro Libris”, „Obrzeża”, „Gazeta Lubuska”, „Pegaz Lubuski”. W październiku 2008 r. na antenie „Radia Zachód” w ramach Poetyckiej Książki Radiowej prezentowano wiersze z tomiku „W tonacjach dur i moll”, w III tomiku literackim SREBRO NIE ZŁOTO 2018 w Białymstoku, oraz w IV tomiku literackim SREBRO NIE ZŁOTO 2019 w Białymstoku.

 

 

 

 

 

_


Nagrody literackie

Zwyciężyła w ogólnopolskim slamie poetyckim zorganizowanym w dniu 27 lutego 2009r. w Zielonej Górze (klub “ 4 róże dla Lucienne”), nagradzano ją także w slamach regionalnych organizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze.

W roku 2009 otrzymała Nagrodę Kulturalną Wójta gminy Świdnica, w roku 2015 nominowana była do Nagrody Literackiej Zielonogórskiego Oddziału ZLP, a w roku 2017 przyznano jej nagrodę “Winiarka” w konkursie na tekst o tematyce zielonogórskiej, którą stanowił druk i wydanie kolejnej książki jej autorstwa pt. “Szacun, panie Jurandot, czyli ballady podwórkowe na wesoło”.

Kabaret literacki 

W roku 2011 wraz z Aleksandrą Sztukowską –Matusiak założyła „Literacki Kabaret Dojrzałych Dam”; od roku 2016 formacja ta nazywa się Literacki Kabaret HALLO.

Formacja ta działa pod szyldem Stowarzyszenia Aktorów Niezależnych, do którego należą obie założycielki Kabaretu.

W roku 2017 została nagrana płyta „Kameralnie, funeralnie” zawierająca dwanaście autorskich piosenek Halinki Bohuty-Stąpel prezentowanych podczas programów Literackiego Kabaretu HALLO.

 

Z Tomaszem Łupakiem reżyserem filmu. – fot. organizator Festiwalu w Cottbus

 

Tłumaczenia


Przetłumaczyła z języka niemieckiego na język polski liryki zielonogórskiego poety, twórcy podwalin teoretycznych kabaretu literackiego Ottona Juliusa Bierbauma (1865-1910, oraz komedię „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi” Karla von Holteia.

 

 

Źródło: Halinka Bohuta-Stąpel

 

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok