Około 20 wydarzeń kulturalno–literackich w dwa dni – tak najkrócej można opisać Podlaskie Dni Książki „Z książką w podróż historyczną”, zorganizowane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

 

Pierwszy dzień adresowany był głównie do mieszkańców regionu, w szczególności do nauczycieli, bibliotekarzy, uczniów szkół podstawowych i średnich. Warsztaty literacko – historyczno i teatralno–plastyczne dla młodych Czytelników poprowadzili: autorka książek historycznych Grażyna Bąkiewicz, rysownik–humorysta Paweł Wakuła oraz aktorka Białostockiego Teatru Lalek Łucja Grzeszczyk. Przewodnik PTTK Izabela Szymańska zabrała dzieci na spacer historyczny pod hasłem „Miasto, jakiego nie znamy”.

Bibliotekarze i nauczyciele mieli okazję wysłuchać wykładu dr Marty Białobrzeskiej „Wartościowa polska literatura historyczna” oraz zapoznać się z nowościami wydawniczymi.

Socjolog, nauczyciel, uczestnik i koordynator projektów poświęconych edukacji o wielokulturowości o historii lokalnej Mariusz Sokołowski poprowadził warsztat biograficzny, a autorzy książek historycznych: Dorota Combrzyńska–Nogala i Jacek Komuda spotkali się z Czytelnikami podczas spotkań autorskich.

Drugi dzień Podlaskich Dni Książki był dniem rodzinnym. Dzieci z rodzicami i dziadkami miały okazję wspólnie uczestniczyć w grze terenowej „Gra o historię”, przygotowanej przez przewodnika PTTK Katarzynę Pierwienis–Laskowską.

Do udziału w warsztatach literacko–plastycznych zaprosili najmłodszych – wspomniani już – Grażyna Bąkiewicz i Paweł Wakuła oraz Dorota Kluczyk – instruktor plastyczny Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku. Lekcję żywej historii zaproponowali małym Czytelnikom przedstawiciele Przysiółku Szlacheckiego „Pacowa Chata”.

Z wielbicielami książek obyczajowych i historycznych ponownie spotkała się Dorota Combrzyńska–Nogala.

Wydarzeniom towarzyszył kiermasz książek i gier edukacyjnych. W Galerii Parter można też było obejrzeć wystawę prac powarsztatowych i pokonkursowych.

Podlaskie Dni Książki „Z książką w podróż historyczną” zakończył koncert Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS”.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

Źródło: Książnica Podlaska

foto:Bogumiła Maleszewska-Oksztol

Opracowanie: Lija Póljanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok