W Teatrze Dramatycznym ruszyły próby do pierwszej tegorocznej premiery. Będzie to spektakl „Obława” który wyreżyseruje Jan Nowara.

W marcu 2018 roku w związku z obchodami  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  pisałam o Obławie Augustowskiej i czytaniu performatywnym sztuki na ten temat w teatrze dramatycznym.

Kolejny rok pracy białostocki teatr rozpoczyna  od przygotowania przedstawienia, które będzie artystyczną próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Ludobójstwo dokonane w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny – tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy – do dzisiaj nie zostało wyjaśnione. Sztuka, napisana przez Jana Nowarę i Jagodę Skowron, powstała w oparciu o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, listy i meldunki.

– Przedstawienie sięgnie nie tylko do źródeł historycznych, ale – co dla niektórych osób może być zaskoczeniem – także do „Dziadów” Adama Mickiewicza. Chcemy znaleźć łączność z duchami, które gdzieś krążą, ale nie są spokojne, ponieważ nie dokonano obrzędu pochówku. To ogromna rana w życiu rodzin, ale myślę, że w ogóle w życiu Polaków. Tym spektaklem chcemy poruszyć wyobraźnię i emocje widzów. Przedstawienie będzie opowieścią, pewnego rodzaju obrzędem na cześć pamięci żołnierzy niezłomnych, którzy przepadli bez wieści w 1945 roku – mówi Jan Nowara współautor sztuki i reżyser spektaklu.

Scenariusz „Obławy” powstał na podstawie materiałów źródłowych, ale znajdą się w nim także wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Scenografię i wizualizacje do przedstawienia przygotowuje Marek Mikulski, a kostiumy Maciej Mikulski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski.

Na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego zagrają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Sławomir Popławski oraz gościnnie: Franciszek Utko i Mateusz Sacharzewski. Dopełnieniem warstwy tekstowej będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół Ignoto Deo w składzie: Adam Białous, Adam Galimski, Adam Radziszewski i Piotr Chociej.

Premiera przedstawienia odbędzie się 1 marca. Będzie to pierwsze wydarzenie w ramach przypadającego w tym roku jubileuszu 75-lecia funkcjonowania instytucji. Bilety na premierę oraz spektakle grane 2 i 3 marca dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.

(źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)
fot. Ewa Krajewska

                                                                                                         opracowała: Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Bialystok