Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego „Ściana Wschodnia” w Sejnach zorganizował w dniach 11-14 czerwca 2017 r. I Międzynarodowy Triatlon Turystyczno-Intelektualno-Sprawnościowy Nestorów. Wzięło w nim udział około 150 osób z Polski i Litwy.

Uczestnicy zebrali się w miejscowości Kukle koło /Gib nad Jeziorem Pomorze w ośrodku „Gliniana Wioska”. Impreza ta wpisuje się w rozwój ruchu „człapaczy”.

W Polsce ruch człapaczy został zapoczątkowany w 2015 roku. Ruch człapaczy polega na wyznaczeniu lokalnych tras wędrówek, które pokazują atrakcje i historię okolic. Suwalszczanie podpatrzyli tę ideę u zaprzyjaźnionych mieszkańców małego miasta Grade-Synthe (region Hauts-de-France w departamencie Nord we Francji). I nie chodzi tylko o to, żeby „zaliczyć” trasę krokiem marszowym, ale iść uważnie, poznawać dokładnie lokalną społeczność i jej miejscową historię. Wędrówka taka jest też okazją do budowania wspólnoty i solidarności oraz wymiany doświadczeń.

W tegorocznym triatlonie seniorów wzięło udział około 30 zespołów 4-5 osobowych reprezentujących organizacje senioralne z całej Polski oraz grupa z Litwy. Program był dokładnie przygotowany i obejmował następujące konkurencje:

  • Marszobieg przez tereny leśne na czas – trasa ok. 6 km. Regulamin przewidywał, że będzie liczony czas dotarcia na metę najsłabszego uczestnika w zespol
  • Regaty żeglarskie na okrągłych żaglówkach. Tu organizatorzy zapewnili pomoc instruktorów. Okrągłe łodzie żaglowe mają opinię bardzo bezpiecznych,
  • Sprawnościowo-Intelektualny Marszobieg Nestorów. Trasa liczyła ok. 10 km. Była to koronna dyscyplina.

Człapaliśmy przez tereny rezerwatów przestrzegając obowiązujących zasad. Na trasie musieliśmy dodatkowo „zaliczyć” zadania z wiedzy ratownictwa medycznego, ruchu przygranicznego, zasad postępowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa, przepisów przeciwpożarowych, historii Litwy, znajomości okolicznych terenów, a także sprawności harcerskich. Część trasy pokonywaliśmy autokarem i promem. Tego dnia padał deszcz, ale to nikogo nie przestraszyło.

Litwini urozmaicili program dnia wprowadzając gimnastykę poranną na pomoście, którą prowadził jeden z nich. Bez względu na pogodę o godz. 6.30 zbierała się spora grupa chętnych.

Oprócz konkurencji sprawnościowych mieliśmy debatę o możliwości wpływania środowiska seniorów na poprawę traktowania nas przez władze. Wypowiedzi uczestników wskazywały, że nie jest to łatwe. Dużą nadzieję zebrani pokładają w Radach Seniorów.

Nasz pobyt uświetniły też spotkania towarzyskie przy ognisku i muzyce. Organizatorzy imprezy przygotowali ją wprost perfekcyjnie. Dodatkowo zapewnili możliwość wypożyczenia peleryn, kijów do człapania. Wszędzie byli ludzie udzielający niezbędnych informacji. Wszyscy uprzejmi, uśmiechnięci i życzliwi. Wszystkich przybywających osobiście witał pogodny i bezpośredni Jerzy Nazaruk.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku zajął II miejsce. Odbierając nagrodę nasza koleżanka stwierdziła, że jest nam bardzo miło, ale tak naprawdę to wygranymi są wszyscy uczestnicy tego wspaniałego wydarzenia.

 

Ola Zawadzka 
Podlaska Redakcja Seniora Bialystok