Jak odróżnić fałszywy funt od prawdziwego? Czemu służyło zabarwianie matryc banknotów? Z ciekawością oglądałam nabyte przez Muzeum Historyczne w Białymstoku w 2019 eksponaty, w ramach kolejnej ”Muzealnej środy dla seniorów”. 

dwuróg

bikorn (dwuróg)

Najcenniejszym nabytkiem są pamiątki z okresu międzywojennego, przekazane w formie darowizny przez rodzinę Konsula Generalnego Ambasady Polskiej na Łotwie Michała Swierzbińskiego. Są to: dwa zdjęcia ze spotkań dyplomatycznych, bikorn (dwuróg) – kapelusz noszony przez naszą służbę konsularną w latach dwudziestych ubiegłego wieku, w eleganckim skórzanym etui oraz księga oprawiona w wytłaczaną skórę z listami kierowanymi do ambasadora (zaproszenia, podziękowania).

Kolejnym wartościowym nabytkiem jest funt brytyjski wykonany w obozie koncentracyjnym na terenie Austrii. Niemcy zatrudniali więźniów do produkcji fałszywych banknotów. Na szczęście proceder ten został szybko wykryty przez urzędników brytyjskich. Można było porównać go z funtem prawdziwym.

 

Numizmaty stanowią dużą część wszystkich nabytków muzeum. Ładne eksponaty współczesnych monet zostały zakupione w Skarbnicy Narodowej w Warszawie. Szkoda, że do chwili obecnej Muzeum Historyczne w Białymstoku nie posiada gabinetu numizmatycznego. Bogate zasoby leżą w magazynie i udostępniane są zwiedzającym tylko okazyjnie podczas czasowych wystaw.

Placówka wzbogaciło się również o pamiątkowe cegiełki: na budowę Kościoła –Pomnika na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku i Komitetu Pomocy Wojewódzkiemu Szpitalowi J. Śniadeckiego w Białymstoku.

O wszystkich tych nabytkach ciekawie opowiadał i je prezentował Piotr Niziołek, pracownik Muzeum Historycznego. Zbiory naszej placówki powiększają się najszybciej ze wszystkich muzeów w kraju. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przechowywane przez nas stare zdjęcia, dokumenty powojenne już mają wartość historyczną. Dlatego pracownicy Muzeum bardzo proszą o ich przekazywanie, zanim nasi wnukowie wyrzucą je na makulaturę lub spalą w kominku. 

Spotkanie odbyło się w siedzibie Muzeum, przy ul. Warszawskiej 37. Kolejne już 5 lutego w Muzeum w Ratuszu, o godz. 11:00. Będzie to oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej historii drukarni OO Bazylianów w Supraślu, działającej w latach 1695-1803. 

Czas trwania zajęć – 60 min. Bilet – 4 zł.

źródło: Muzeum Podlaskie
Zdjęcia: Maria Beręsewicz

 

Opracowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok