Rozpoczęliśmy już jedenasty rok działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce. Obyło się bez fanfar i szumu, bo my seniorzy nie lubimy rozgłosu. Władze zajęte są wyborami, a my sprawami codziennymi, chociaż jak przyjdzie czas nie pozostaniemy bierni. Dlatego temat, który wybraliśmy na pierwszy wykład był intrygujący a brzmiał:  „Sekrety szeptuchy”.

Na Podlasiu o „szeptuchach” mówi się wiele. Szczególnie osoby starsze wierzą w ich „moc uzdrawiania”, bo młodzież nie wie zapewne o kogo chodzi.

Wykład przeprowadziła Małgorzata Anna Charyton, która tak powiedziała o sobie :
–  „Jestem etnologiem i antropologiem kulturowym oraz przyrodnikiem. Fascynują mnie zjawiska z pogranicza natury i kultury. Moja specjalizacja to antropologia medyczna – nauka o tym, jak ludzie myślą i działają w odniesieniu do ciała, zdrowia i leczenia. W tym ujęciu badałam szeptuchy, babki i tych, co się modlą. To współcześni uzdrowiciele ludowi na Podlasiu. Dotarłam do kilkudziesięciu takich. Możesz przeczytać o tym w moich tekstach naukowych i popularnonaukowych”

Pani Charyton analizuje działalność szeptuch i babek z perspektywy antropologii medycznej. To znaczy, że zastanawia się, jakie tu są praktyki i przekonania dotyczące naszego ciała, zdrowia, chorób i leczenia.
– „A podlaskie uzdrowicielki starają się poradzić sobie z różnymi problemami ciała i zdrowia najróżniej rozumianego. Trzeba jednak pamiętać, że praktyki i przekonania dotyczące zdrowia to może być zupełnie coś innego niż teorie zdrowia wykształcone i opisane np. w obrębie systemów medycznych” – wyjaśniała.

Okazało się, że kilkoro ze zgromadzonych osób korzystało z porad szeptuch szukając nadziei na poprawę zdrowia swego lub rodziny. A jak wiemy wiara czyni cuda.

Wykładowczyni to młoda osoba posiadająca wielką wiedzę i umiejętności dobrej komunikacji ze
słuchaczami.  Potrafiła zainteresować kilkudziesięciu studentów UTW w Sokółce opowiadając z zapałem o swojej pasji.

Jeszcze tylko kilka informacji o najbliższych wydarzeniach, łyk kawy na pokrzepienie, podpisanie indeksów przez prelegentkę i pierwszy wykład mamy za sobą. Teraz już przez najbliższe tygodnie, spotkania w sekcjach (turystyczna, kulturalna, historyczna, kulinarna, sztuki ludowej, ogrodnicza, brydżowa) i do następnego wykładu.

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka