Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zakończył kolejny sezon pracy artystycznej.
W trakcie spotkania z dziennikarzami, Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru, podsumował pracę instytucji.

foto: Ewa Krajewska

W ciągu ostatnich 10 miesięcy aktorzy zagrali 302 spektakle, które obejrzało 63 210 osób. W poprzednim sezonie zespół teatru zagrał 292 spektakle, które obejrzało 62 609 osób. Od września odbyło się sześć teatralnych premier. Do repertuaru teatru dołączyły takie spektakle jak: „Śmierć w Wenecji czyli czego żałują umierający” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, „Gałązka rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego w reżyserii Rafała Matusza, „Obława” Jana Nowary i Jagody Skowron w reżyserii Jana Nowary, „Błoto” Jana Jastrzębskiego w reżyserii Martyny Łyko, „Hobbit” na podstawie J. R. R. Tolkiena w reżyserii Grzegorza Suskiego oraz „Motyle są wolne” Leonarda Gershe’a w reżyserii Zbigniewa Lesienia.

– Cieszę się, że nie zwalniamy tempa i po raz kolejny udowadniamy, że teatr może cieszyć się rosnącym zainteresowaniem publiczności, a grane przez naszych aktorów spektakle – powodować zarówno radość, jak i wzruszenie. Kończący się sezon był wyjątkowy przede wszystkim z uwagi na polską prapremierę przedstawienia „Hobbit”, które okazało się naszym niewątpliwym sukcesem. Jednak chciałbym podziękować wszystkim reżyserom i twórcom, którzy przyjmują moje zaproszenie, aby pracować w Białymstoku. Dziękuję także zespołowi aktorskiemu i wszystkim pracownikom teatru za ich ogromny trud i zaangażowanie wkładane w pracę i rozwój naszej instytucji – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Oprócz nowych spektakli, Teatr zaprosił widzów na festiwal „Kierunek Wschód II”.

W trakcie drugiej edycji wydarzenia w Białymstoku gościły zespoły Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi, Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Dramatycznego z Grodna na Białorusi, Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska na Białorusi, Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa na Ukrainie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz Aleksander Rubinovas z Litwy.

W październiku, po raz pierwszy w historii teatru, odbyła się transmisja telewizyjna przedstawienia Teatru Dramatycznego. Widzowie programu pierwszego Telewizji Polskiej mogli obejrzeć spektakl „Popiełuszko” w Teatrze Telewizji. W ramach Sceny PracOFFnia, w grudniu odbyła się premiera najnowszego przedstawienia Teatru PAPAHEMA: „Proces. Rekonstrukcja”.

Także w grudniu, z okazji 80 rocznicy wybudowania budynku teatru, instytucja uruchomiła archiwum cyfrowe. Użytkownicy mogą w nim znaleźć zdigitalizowane fotografie, afisze, programy, czy projekty kostiumów. Ponadto, teatr wydał książkę „Kilka odsłon teatru białostockiego”, która opowiada o teatrze z trzech perspektyw. Autorami publikacji są Andrzej Lechowski, Konrad Szczebiot i Martyna Faustyna Zaniewska. Projekt „Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku” został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Przez cały mijający sezon Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne m.in.: lekcje teatralne i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W sezonie artystycznym 2018/2019 pracowało osiem grup warsztatowych, w których uczestniczyło ponad 160 osób. Rekrutacja na kolejny sezon ruszy we wrześniu. W Pijalni Czekolady E. Wedel odbywały „Bajkowe Poranki”, w trakcie których aktorzy spotykali się z najmłodszymi widzami. Na przełomie października i listopada instytucja realizowała projekt „Lektury szkolne – Lubię to”, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Celem zadania było zainspirowanie nauczycieli i uczniów do przyjrzenia się lekturom szkolnym z innej – teatralnej perspektywy.

Teatr prezentował swoje spektakle również poza Białymstokiem. Aktorzy zagrali przedstawienia: „Romeo i Julia” oraz „Balladyna” w Charkowie. Wyjazd na Ukrainę możliwy był dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Kierunek Charków”. „Zemstę” obejrzeli widzowie XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie oraz festiwalu „Bharat Rang Mahotsav” w Indiach (w Dibrugarh i New Delhi), a także publiczność na Białorusi: w Grodzieńskim Obwodowym Teatrze Dramatycznym i widzowie Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku. Ponadto, Krzysztof Ławniczak zagrał mondram „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w Wyszkowie oraz Lubinie, „Obławę” obejrzeli widzowie w Suwałkach, a spektakl „Popiełuszko” – w Stalowej Woli.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak zdradził także plany na nadchodzący sezon.

– 14 września odbędzie się premiera przedstawienia „Wszystko w rodzinie” Ray’a Cooney’a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Na listopad zaplanowaliśmy pokaz premierowy spektaklu „Samobójca” Nikołaja Erdmana w reżyserii Katarzyny Deszcz. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ odbędzie się z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Dramatycznego – dodał Piotr Półtorak.

W tym roku, pracownicy teatru pozyskali dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację kolejnych projektów. Od 28 września do 6 października odbędzie się trzecia edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. Festiwal będzie kontynuacją kontaktów z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu swoje spektakle zaprezentuje aż osiem teatrów. Wstęp na wszystkie przedstawienia będzie bezpłatny. Wejściówki dostępne będą w Kasie Teatru, od początku września.

Jesienią odbędzie się także cykl szkoleń dla nauczycieli, zatytułowany „Teatr – Lubię to” oraz premiera spektaklu dla najmłodszych: „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek” w reżyserii Michała Dąbrowskiego. Teatr będzie także uzupełniał zbiory swojego archiwum cyfrowego, w ramach projektu „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego – etap II”. Wraz z Instytutem Socjologii i Kognitywistki Uniwersytetu w Białymstoku organizuje ogólnopolską konferencję naukową „Kultura w Polsce w XXI wieku. Konteksty społeczne, kulturowe i medialne”, która odbędzie się 23 września.

Sprzedaż biletów na spektakle, które będzie można obejrzeć we wrześniu i październiku ruszy już 1 lipca, poprzez stronę: bilety.dramatyczny.pl.

Źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

opracowanie: Lija Póljanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok