Zdrowo jeść, zdrowo żyć! Któż by tego nie chciał. W początkach września 2017 w klubie Klanza w Białymstoku odbyło się spotkanie z dietetyczką Agatą Laskowską. Dotyczyło ono diety wegetariańskiej. W prelekcji i późniejszej dyskusji wzięły udział seniorki. Na początku wystąpienia dietetyczka podkreśliła, iż dieta wegetariańska może być stosowana przez każdego pod warunkiem, że jest zbilansowana, a więc wyposażona w odpowiednio dobrane produkty we właściwych proporcjach.

Najważniejsze zalety diety wegetariańskiej dla naszego organizmu:

  • Korzystny wpływ na serce i układ krążenia, gdyż dieta roślinna dostarcza mało tłuszczów.
  • Brak problemów z nadwagą u większości wegetarian.
  • Wzmocniona odporność organizmu.
  • Rzadsza zapadalność na nowotwory (duża ilość błonnika w diecie roślinnej pozytywnie wpływa na trawienie, a więc i wydalanie szkodliwych substancji z organizmu).
  • Mniejsze zakwaszenie organizmu (potrawy mięsne działają zakwaszająco).
  • Korzystniejszy stosunek sodu do potasu w organizmie, co zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.
  • Przeciwzapalne działanie produktów takich jak czosnek, olej lniany i rzepakowy, oliwa z oliwek, natka pietruszki, siemię lniane, tymianek.

Przyszli i obecni adepci wegetarianizmu powinni jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Jedzenie wyłącznie produktów roślinnych w zbyt małych ilościach może prowadzić do niedostatecznej podaży białka dla organizmu.
  • Możliwe niedobory witaminy B12 (witaminę tę zawierają głównie pokarmy odzwierzęce), witaminy D i niektórych innych składników odżywczych (np. żelazo).

Spotkanie zakończyło się ciekawą i żywiołową dyskusją. Padło w niej między innymi stwierdzenie, że przymierzając się do wegetarianizmu, trzeba polubić warzywa i liczyć się z tym, iż będzie się je spożywać w dużych ilościach. Podkreślono też wartość warzyw ciemnozielonych (takich jak szpinak, jarmuż, natka pietruszki, brokuły) oraz produktów bogatych w białko (np. fasola, groch, soczewica, soja oraz różnego rodzaju orzechy).

Poruszone powyżej kwestie związane z dietą wegetariańską nie wyczerpują całości zagadnienia. Prelegentka podkreśliła, że stosując tę dietę, trzeba przyjmować odpowiednie suplementy. Osobiście radziłabym przed rozpoczęciem takiej diety poradzić się dietetyka lub osoby, która dłuższy czas praktykuje wegetarianizm. Na polskim rynku księgarskim pojawiają się już rzetelne i merytoryczne poradniki dotyczące diety roślinnej. Przykładem może być książka „Jak nie umrzeć przedwcześnie”, którą napisał Michael Greger.

Na zachętę chciałabym podać przepis na pyszne danie wegetariańskie:

Kotlety marchewkowe z fasolą

Składniki na około 10 średnich kotletów:

2 szklanki marchewki startej na drobnych oczkach

1-1½ szklanki ugotowanej białej fasoli

½-1 szklanki ugotowanej (na sypko) kaszy jaglanej

1 łyżka sosu sojowego

¼ szklanki oleju

½ szklanki bułki tartej (lub zmielonych płatków owsianych)

1 łyżka nasion słonecznika (opcjonalnie)

1 mała cebula

1 ząbek czosnku

1 łyżeczka papryki wędzonej (lub zwykłej ostrej)

½ łyżeczki zmielonej kolendry

sól, pieprz

  1. Marchew obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach, przekładamy do większej miski.
  2. Fasolę miksujemy z olejem, posiekaną cebulą i czosnkiem.
  3. Pastę fasolową przekładamy do startej marchewki, dodajemy przyprawy, ugotowaną na sypko kaszę, bułkę tartą (lub płatki owsiane) oraz podprażony słonecznik i dokładnie mieszamy do połączenia się składników.
  4. Piekarnik nagrzewamy do 200°C. Formujemy kotlety zwilżonymi dłońmi i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 30-40 minut, w połowie czasu delikatnie obracamy kotlety na drugą stronę, podważając je łopatką.  Smacznego!
    (zdjęcia : pixabay)                                                                                                                                                              

     Grażyna Pańkowska

    Podlaska Redakcja Seniora Białystok