Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni (od 27 grudnia 1918 do 16 lutego 1919 r.). W pierwszej połowie stycznia wydano 20 000 karabinów i 1 900 000 sztuk amunicji. W lutym armia liczyła 32 000 żołnierzy. 64 Wielkopolan zostało odznaczonych Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Poległo 2 289 Wielkopolan.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku gościło Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Efektem współpracy jest wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”, której wernisaż odbył się w czwartek (06.06) na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

„Jest to projekt popularyzujący wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia. Ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku”powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości na jej otwarciu

„Poszczególne plansze są opowieścią nie tylko o militarnym przebiegu zrywu, ale również o jego dziewiętnastoletnich korzeniach. Prezentują skutki, z których najważniejszym stało się włączenie Wielkopolski w granice odrodzonego państwa polskiego. Jego sukces nie byłby możliwy bez udziału mieszkańców dziesiątek miast, miasteczek i wsi oraz wszystkich warstw społecznych” – czytamy w zaproszeniu.

Wystawa odwiedziła już wiele miast w Polsce i jest elementem promocji idei budowy w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Imprezami towarzyszącymi wystawie był słowno-muzyczny koncert pt. „Kartka z powstania”, w którym uczestniczyła znakomita skrzypaczka Jaśmina Pawłowska wraz z zespołem.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wspólnego śpiewania piosenek powstańczych, w tym „Wojenki” w wersji wielkopolskiej.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem białostockich i poznańskich historyków, którzy porównywali sytuację polityczną na krańcach zachodnich i wschodnich ówczesnej Rzeczpospolitej.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało obszerny Katalog wystawy, którym obdarowało wszystkich uczestników spotkania w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, przy ul. Kościelnej.

Goście zrobili nam również słodką niespodziankę. Prosto z Poznania przyjechały przepyszne, świeżutkie „Rogale Marcińskie”, które dosłownie rozpływały się w ustach.

Wystawę można oglądać tylko do 13 czerwca 2019 r. Zachęcam do jej  obejrzenia, ponieważ było to jedno z nielicznych powstań zakończonych zwycięstwem Polaków.

 

(foto: Maria Beręsewicz)

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok