Zbliża się wiosna, wszyscy na nią czekamy, dni staja się coraz dłuższe, coraz częściej świeci słońce, mamy lepsze samopoczucie. Niestety dla części z nas i to w cale niemałej, bo u co piątej osoby, występują pierwsze dolegliwości alergiczne: kichanie, swędzenie i wyciek z nosa, swędzenie spojówek, czasami pokrzywki na skórze ciała. U uczulonych astmatyków dochodzi do zaostrzenia duszności.

Paradoksalnie większość ludzi jest wesołych, uśmiechniętych, częściej przebywają na świeżym  powietrzu, dla alergików to trudna pora roku.

Czynnikami sprawczymi tych dolegliwości są pyłki kwitnących roślin letnich, które pojawiają się w tym okresie w powietrzu i wywołują reakcje alergiczne. W Polsce najwcześniej pylą leszczyna i olcha (koniec stycznia do początku marca), następnie brzoza i wierzba, topola (połowa kwietnia do połowy maja), od połowy maja do końca lipca trawy i zboża, a w sierpniu i wrześniu chwasty. Najbardziej znaczące w Polsce pokrzywa, bylica, babka lancetowata

Latem może wystąpić ponadto nasilenie dolegliwości z powodu nadwrażliwości na niektóre zarodniki grzybów pleśniowych Np. Cladosporium, Alternaria imitujące pyłkowicę. Ponadto w kwietniu  zwiększa się stężenie roztoczy kurzu domowego w naszych domach i też wpływa to na nasilenie objawów alergicznych.

Jak sobie pomóc z dolegliwościami alergicznymi?

Przede wszystkim unikać kontaktu z alergenami, które pojawiają się w tym okresie w atmosferze. Trzeba też wiedzieć, co pyli i jakie jest stężenie pyłków. Informacje na temat stężenia pyłków i innych alergenów powietrzu znajdziecie na stronach: www.MamAlergie.pl, www.PrognozaPylenia.pl, aplikacja APSIK, w Serwisie Alergicznym dr.Rapiejko OBAS, ponadto informację są podawane w radio i TV, prasie.

W dni kiedy pylenie jest duże, pogoda wietrzna ograniczyć wychodzenie na powietrze, przede wszystkim ma działki. Nie zawsze jest taka możliwość. W przypadku, kiedy mieliśmy kontakt z alergenami, po powrocie do domu wziąć solidną kąpiel, łącznie z umyciem głowy i porządnym płukaniem. W ten sposób mechanicznie usuwamy pyłki z naszego ciała. Można przepłukać nos, spojówki sola fizjologiczną lub gotowymi preparatami wody morskiej z solą fizjologiczną dostępnymi w aptekach bez recepty np. Ouixx areosol, Marimarem Sterimar.

Nie otwierajmy nad ranem okien, wtedy jest największe pylenie. Kiedy jedziemy samochodem nie otwierajmy szyb, ani nawiewów wentylacyjnych. Jeżeli pomimo tych prewencyjnych zabiegów swędzą oczy, leci z nosa i kichamy, można przyjąć wapno dla alergików kupione w aptece bez recepty 2 x dziennie po 1 tabletce. Pieczenie oczu, łzawienie oczu, świąd można zmniejszyć stosując 2% Polcrom do oczu 2 x dziennie, objawom nosowym można pomóc stosując Polcrom aresol do nosa 3-4 razy dziennie lub Allergodil w kroplach do oczu 2 x dziennie, i Allergodil aresol 2 x dziennie do nosa.FTo bardzo delikatne  leki dostępne w aptekach bez recepty.

Jeżeli sobie dalej nie radzimy z objawami zalecałabym udać się do alergologa.

(foto: pixabay)

 

dr Barbara Południewska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

 

.