Co zrobić, by życie seniorów stawało się bardziej wartościowe i barwniejsze, bez frustracji i nudy? Pokazał nam to projekt Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku “Seniorzy w akcji”.

zajęcia kulinarne

 “Seniorzy a społeczności lokalne” to tytuł konferencji, która odbyła się 29 października 2019  roku w białostockich Spodkach. Poświęcona była tematowi miejsca i roli seniorów w społeczności lokalnej. Podsumowano  także projekt zrealizowany przez białostocki OWOP “Seniorzy w akcji”. Jego realizacja trwała od kwietnia do grudnia ubiegłego roku. To projekt dotowany z funduszy Wieloletniego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Wzięło w nim udział dziesięć środowisk senioralnych, po dwie osoby z każdego: min. z Białegostoku, Gródka, Supraśla, Bondar czy Łap. Celem programu było pobudzenie aktywności seniorów jak i przykłady, jak wykorzystać narzędzia do kontynuowania działań.

“Nie były to przypadkowe osoby, tylko takie, które miały predyspozycje, by stać się liderami i animatorami w swoim środowisku. I wygląda na to, że wielu się to udało. (…) Zapoznaliśmy ich z różnymi metodami i narzędziami, mogącymi się w tej pracy przydać. Chcieliśmy też, by poszerzyli swój krąg znajomych, nawiązali nowe kontakty, również z młodszymi ludźmi, a także, by współpracując zrozumieli, że taka integracja jest dla nich wszystkich korzystna” – mówi Anna Sędziak z OWOP, koordynator projektu. To był pierwszy etap projektu.

spektakl w plenerze

W drugim etapie seniorzy w dwuosobowych zespołach mieli zrealizować małe inicjatywy. Każdy z nich otrzymał 2 tys. złotych na zorganizowanie zajęć integracyjnych w swoim środowisku. Pomysły były różne. Seniorki z Sochoń zaprosiły do Ziołowego Zakątka w Korycinach, gdzie opowiadały o ziołach i ich wykorzystaniu w gospodarstwie domowym. Inna grupa w Gródku uczyła się filcowania. Mieszkańcy Choroszczy lepili garnki w Uhowie, inni podpatrywali, jak tworzy się rękodzieło artystyczne w Czarnej Białostockiej. Uczestnicy warsztatów z łapskiego Dziennego Domu Senior+  wraz z podopiecznymi świetlicy środowiskowej także tworzyli ozdoby z gliny. Mieszkańcy Karakul pojechali na wycieczkę do Krainy Otwartych Okiennic. Seniorki z Bondar zorganizowały warsztaty kulinarne. Jednym z bardziej udanych wydarzeń projektu było wystawienie przez Klub Seniora z białostockiej Klanzy spektaklu w plenerze, na który zostali zaproszeni dziadkowie z wnuczętami. Uczestnicy projektu z Supraśla zorganizowali warsztaty fotograficzne, gdzie wspólnie z wychowankami miejscowego Domu Dziecka poznawali tajniki fotografowania. 

“Samo wyjście z domu to już duży krok naprzód, ale ważne jest też to, by wyjść po coś. By te spotkania i wspólne działania miały jakiś sens. I w przypadku zajęć z dziećmi miałam poczucie, że jesteśmy we właściwym miejscu, po prostu potrzebni. Dajemy radość a ona wraca do nas zwielokrotniona. Czułam prawdziwą satysfakcję” – mówi Genowefa Obuchowicz, emerytowana plastyczka MDK-u w Białymstoku, mieszkająca obecnie w Supraślu, uczestniczka warsztatów.

“O to właśnie chodziło. Chcieliśmy seniorów ośmielić i dowartościować, a także zachęcić, by wzięli sprawy w swoje ręce. Polskie społeczeństwo szybko się starzeje, najbardziej jest to odczuwalne w małych miejscowościach. Z drugiej strony jednak wielu ludzi po 60 jest w dobrej kondycji zdrowotnej i ma dużo chęci. A mając wiedzę, doświadczenie, czas i otwarty umysł, można wszystko” –  powiedziała Katarzyna Łotowska, prezes OWOP.

Uczestnicy podsumowując projekt  podkreślali, że w czasie trwania zajęć nie tylko zdobywali wiedzę ale także świetnie się bawili.  Zapewniali, że wiele od siebie nauczyli się a zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystają. Ośmieleni i zainspirowani projektem zaczęli samodzielnie realizowaćwłasne pomysły w swoim środowisku. 

“To moim zdaniem największe osiągnięcie tego projektu, że osoby, które wzięły w nim udział, chcą spotykać się nadal. Mimo, że nasze zajęcia się skończyły, umawiają się, planują, co dalej, mają nowe pomysły. zainspirowaliśmy je, ale one już dobrze wiedzą czego chcą i teraz wiedzą też, jak to zrobić” – podsumowała Anna Sędziak.

Osoba dojrzała nie musi być skazana na nieobecność społeczną. Wspólnie można znaleźć drogi do realizacji potrzeb, marzeń, talentów, zainteresowań. Jak to zrobić, pokazują takie projekty jak ten zrealizowany przez OWOP. Brawo!

(źródło i fot.Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku)

Opr. Krystyna  Cylwik
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok