Zapusty w skansenie

Jak dawniej wyglądały na podlaskiej wsi? Niepowtarzalna okazja, żeby poczuć ich atmosferę – w ostatnią niedzielę karnawału, 3 marca w samo południe, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Do wspólnej zabawy zaproszą gości członkowie zespołów ludowych, oczywiście w przebraniach, bo przebranie to najbardziej charakterystyczny karnawałowy zwyczaj. Nie tylko w Wenecji!

Podczas karnawału na wsi ludzie przebierali się za zwierzęta: bociana, niedźwiedzia czy kozę. W tym barwnych korowodzie pojawiały się też postacie „nie z tego świata”: diabeł, anioł, czy śmierć. Czasem mężczyźni ubierali się w stroje kobiece, kobiety w męskie. Zadaniem przebierańców  było nie tylko wzbudzanie śmiechu, ale też przenoszenie wszystkich biorących udział w zabawie do innej rzeczywistości.

Podczas karnawału w skansenie nie może zabraknąć obrzędów towarzyszących wiejskim zapustom. To między innymi skoki przez kłodę. Dawniej kobiety skakały na len, mężczyźni – na owies, żeby rosły wysoko. Innym zwyczajem, przypominającym o zbliżaniu się Wielkiego Postu, jest szorowanie popiołem garnków. Nie może na nich pozostać nawet ślad tłuszczu. Ostatki to czas przejścia z karnawału w Wielki Post, ale też czas oczekiwania na wiosnę. Stąd zwyczaj palenia w tych dniach słomianej kukły, symbolu zimy.

Co jeszcze nieodłącznie kojarzy się z Zapustami? Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Bo przecież przez czterdzieści dni trzeba się będzie powstrzymać od tłustych i obfitych potraw. Na Zapustach w Skansenie, jak co roku, serwować będziemy karnawałowe przysmaki: pączki i faworki.

 

 

Zapusty w Skansenie:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela, 3 marca 2019 r.
godz. 12.00

Wstęp wolny

Źródło i foto: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora

 

Post Author: Redakcja Białystok