Praga, zwana złotym miastem, lub stolicą setek wież, jest moją kolejną przygodą, związaną z poznawaniem miejsc, wpisanych na światową listę UNESCO. Tym razem zwiedzanie zaczęłam niecodziennie, ale jak najbardziej trywialnie, przy kuflu piwa.

                                                                                                                                                              foto: Jolanta Falkowska

Zwiedzanie przy kuflu piwa zaczęłam od starego czeskiego porzekadła:

Zjedz smazeny syr, najlepiej z hranolkami i tatarską omacką i popij czeskim piwem!

Nic tak nie wzbudza ciekawości i chęci poznania nieznanych miejsc, jak stare legendy i tajemnicze opowieści, przyprawione szczyptą  sensacji.

Z mapą, rozłożoną na tawernianej ławie, otoczona miłośnikami Pragi, rozpoczęłam hipotetyczną wędrówkę do najpiękniejszych zakątków stolicy Czeskiej Republiki. I tak, przy kuflu dobrego piwa poznałam niesamowite opowieści o historii prastarego miasta, o jego mieszkańcach i duchach.

Według dawnych pogłosek, Libusza, posiadająca dar jasnowidzenia, stojąc na wzgórzu nad Wełtawą,  przepowiedziała powstanie miasta pięknego i sławnego:

Miasto widzę ogromne, a sława jego gwiazd dosięże.

                                                                                   foto: Jolant Falkowska

Jest w borze miejsce, o trzydzieści stajen
odległe, wodami Wełtawy oblane.
Od północy zamyka je głęboki parów
i potok Prusnica,
od południa zasię – skalista góra
i bór strachovski.
Tam przyszedłszy znajdziecie człowieka
ciosającego próg domu.
I nazwiecie gród, który w tym miejscu
wzniesie, Pragą.
A jak książęta i wojewodowie przed
progiem głowę skłaniają,
tak pochylać się będą i przed miastem
moim.
Cześć mu i chwała, albowiem zasłynie
w świecie całym.

 

Pokrzepiona dobrym i sutym posiłkiem,  zaopatrzona w mapę, przewodnik turystyczny, opowieści Prażan i wspaniały nastrój, powędrowałam do tych wszystkich, tajemniczych i ciekawych miejsc, gnana nieodpartą chęcią zasmakowania opowieści własnymi zmysłami.

 

Oto, co zobaczyłam w kolejności chronologicznej, ale jak najbardziej nieprzypadkowej:

Ratusz na Starym Mieście, z Orloj, zegarem astronomicznym, skonstruowanym w 1410 r., trzecim najstarszym działającym czasomierzem tego typu na świecie.

Zegar ów był ostatnim dziełem mistrza Hanuša. Według legendy zazdrośni miejscy rajcy, obawiając się, że może on stworzyć podobny zegar dla innego miasta, zlecili trzem oprawcom oślepienie utalentowanego rzemieślnika. I tak też się stało. Według legendy zegar stanął, kiedy jego twórca wydawał ostatnie tchnienie.

Katedrę Św. Wita – największą i najważniejszą świątynię w Pradze. Stanowi ona duchowy symbol państwa czeskiego i jeden z jego najważniejszych zabytków. Mieści się w niej krypta czeskich królów. Za Złotą Bramą znajduje się skarbiec czeskich insygniów koronacyjnych z gotycką koroną Św. Wacława.

Most Karola – najczęściej odwiedzane miejsce w całej Pradze. Ten XIV-wieczny zabytek łączy oba brzegi rzeki Wełtawy. Wsparto go na 16 filarach i jest on jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie, który posiada taką rozpiętość przęseł.

Turyści i miejscowi udają się w jego kierunku głównie wieczorem, ponieważ właśnie wtedy można podziwiać pięknie oświetlony Zamek na Hradczanach. Jak głosi legenda, o północy słychać śpiewy skazańców, straconych w XIV wieku, zaś na dusze samobójców, pod mostem czyha wodnik.

Loretę – Sanktuarium Loretańskie, którego nazwa wzięła się z najbardziej znanych miejsc odpustowych w XVII wieku we włoskim  Loreto. W miejscowości tej znajdował się tzw. święty domek, w którym żyła Maryja, Józef i Jezus. Kopie tego czczonego domostwa zbudowano wówczas w różnych częściach Europy, m.in. właśnie w czeskiej Pradze.

Legenda głosi, że w XIII wieku, podczas najazdu wojsk muzułmańskich, Dom Matki Bożej z Nazaretu został przeniesiony przez zastępy aniołów do Loreto w północnych Włoszech.

Hradczany – zbudowaną w XIV wieku dzielnicę, która przez wielu określana jest mianem „królewskiej”. Kompleks zamkowy, bogaty w wiele zabytków, uświetnia  najważniejszy i najokazalszy z nich, Zamek Królewski. Istnieje on od IX wieku, kiedy to pierwszy książę Borzywoj I przeniósł swą siedzibę na wzgórze nad Wełtawą.

Według mitu, w jednej z wież zamkowych więziono legendarnego rycerza Dalibora z Kozojed. Dla zabicia nudy nauczył się on grać na skrzypcach. Podobno nawet po jego śmierci można było usłyszeć rzewne dźwięki skrzypiec i zawodzenia, dochodzące z wieży. Legenda ta zainspirowała czeskiego kompozytora Bedřicha Smetanę do napisania opery Dalibor. 

Niebywałym wydarzeniem jest zmiana Warty na Zamku Praskim, odbywająca się codziennie o 12.00. Jest to widowisko, które rozpoczyna się rytmicznym uderzaniem żołnierskich butów o bruk dziedzińca. Dwa Regimenty, uczestniczące w tej zmianie warty, przekazują sobie sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej. Cała ceremonia odbywa się w takt muzyki. Koncert trębaczy sygnalizuje zakończenie uroczystości.

To właśnie takie obrazy oraz legendy budują nastrój, historię, wzbudzają ciekawość turysty, poruszają wyobraźnią do tego stopnia, że mogą przyprawić o szybsze bicie serca, a usłyszawszy taką legendę za każdym rogiem ulicy spodziewamy się zobaczyć ducha przeszłości.

Praga oferuje tysiące ciekawych miejsc do zwiedzania. Należą do nich nie tylko zabytkowe place, kościoły, liczne muzea tematyczne, lecz także niesamowite uliczki, miejsca widokowe na wzgórzach. i liczne lokale z czeską kuchnią.

Każda z praskich dzielnic ma swoją niepowtarzalną atmosferę i wyjątkowy urok. Praga, to stolica o wielu odsłonach, z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne. Jest romantyczna, tętniąca życiem oraz przyjazna obcokrajowcom.

Wśród mieszkańców Pragi krąży popularna anegdota o słynnym moście Karola. Podobno, gdy w czternastym wieku go budowano, jako głównego składnika murarskiej zaprawy używano białka jajek.

Ciekawostką jest również to, że w stolicy Czech toczy się akcja książki Zbigniewa Nienackiego zatytułowana „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. W fabule możemy znaleźć znane miejsca i symbole Pragi, takie jak  Złota Uliczka, Uniwersytet Karola, czy Cmentarz Żydowski.

Praga jest miastem o ponad tysiącletniej historii.

Gotyckie klasztory i barokowe kościoły zapraszają na koncerty muzyki poważnej, a wspaniałe renesansowe ogrody czekają na odkrycie ich sekretów i zachęcają do wypoczynku.

Zabytkowe centrum Pragi jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Poznanie Pragi i jej zakątków wyjaśni nam, dlaczego już od średniowiecza nazywana jest ona najpiękniejszym miastem świata.

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok