Żywa pamięć o Sybirze

Tysiące osób przeszły dziś (6 września) ulicami Białegostoku, by podczas XIX Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru upamiętnić historię wywózek na Wschód i uhonorować tych, którzy z zesłania nie wrócili. W dorocznym marszu wzięli udział mieszkańcy Białegostoku oraz goście z całego kraju i z zagranicy.

W uroczystościach uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób – Sybiracy i ich potomkowie, kombatanci, harcerze i młodzież, m.in. ze szkół noszących imię Sybiraków. Byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe. Marsz zorganizowali m.in. Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Uczestnicy marszu spotkali się o godz. 10.00 przy Pomniku Katyńskim przy ul. Podleśnej. Następnie przemaszerowali ulicami Świętojańską, J. K. Branickiego, Piastowską – do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Marsz poprzedziła poranna święta liturgia w cerkwi katedralnej Św. Mikołaja. Po zakończeniu marszu odbyła się msza święta w kościele pw. Ducha Świętego. Po mszy, o godz. 12.30, odbyły się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, które zakończył apel pamięci i salwa honorowa. W tym miejscu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

– W każdym kolejnym marszu łączy nas przekonanie, że wspólna pamięć o niezliczonych polskich obywatelach wywiezionych i zamordowanych w głębi Związku Sowieckiego, to nasz narodowy obowiązek. To nasze wołanie o cześć należną wszystkim tym, którzy zostali barbarzyńsko pozbawieni domów i z dala od ojczyzny oddali za nią życie – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jest to też nasze podziękowanie za to, że od trzydziestu lat mamy szczęście żyć i pracować w wolnej Polsce, głośno mówiąc o prawdziwej historii naszej ojczyzny. Prawda ocalała. Naszym obowiązkiem jest przekazać ją kolejnym pokoleniom.

W przeddzień marszu, w czwartek 5 września, można było zwiedzać ekspozycję w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26, a także w dolnej części kościoła pw. Ducha Św. przy ul. Sybiraków 2. Odbył się także koncert Grażyny Łobaszewskiej.

Agnieszka Błachowska, Departament Komunikacji Społecznej
(Zdjęcia ze strony Wschodzący Białystok)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok

Post Author: Redakcja Białystok