Burmistrz Choroszczy wraz ze współorganizatorami: portalem Choroszcz Miniona, Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy oraz Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza wszystkich mieszkańców i miłośników grodu nad Horodnianką na obchody 103. rocznicy Wyzwolenia Choroszczy.

Tegoroczne uroczystości upamiętniające oswobodzenie Choroszczy w 1919 roku, to propozycja dwóch dni: 18 i 19 lutego, oferujących wydarzenia o charakterze historycznym, a także patriotyczno-religijnym. Wszystkich mieszkańców Gminy Choroszcz oraz zainteresowanych zapraszamy serdecznie:

* w piątek 18 lutego 2022 r. o godz. 17.00 – na XX Kawiarenkę Historyczną, która będzie spotkaniem z dr. Markiem Kietlińskim, Dyrektorem Archiwum Państwowego w Białymstoku. Wykład-pogadanka, prowadzona przez Józefa Waczyńskiego – Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, będzie miała miejsce w Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. W spotkaniu można uczestniczyć bezpośrednio, a także zostanie ono nagrane i będzie retransmitowane na kanałach oraz w mediach społecznościowych Gminy Choroszcz i współorganizatorów obchodów;

* rocznicową sobotę 19 lutego 2022 r.:

– otwiera o godz. 17.00 – Wernisaż zdjęć pt. „Choroszcz miniona – wystawa fotografii”. Jest to zbiór, utrwalonych na kadrach obiektywu, obrazów Choroszczy udostępnionych przez miłośników portalu Choroszcz Miniona, stworzonego i administrowanego przez choroszczanina – Jakuba Bobrowskiego. Na 60 fotografiach zobaczymy dawny układ ulic, małomiasteczkową zabudowę grodu nad Horodnianką, wraz z jej mieszkańcami. Wystawa jest swoistą podróżą w czasie i pozwala zobaczyć Choroszcz, której już nie ma. Części obiektów i miejsc nie znajdziemy już we współczesnej przestrzeni miejskiej, inne zmieniły swoją postać lub funkcje. Wernisaż wystawy, jak również ekspozycję fotografii można oglądać do pierwszych dni marca br. W Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy;

o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy;

– tuż po mszy ok. godz. 19.00 – nastąpi złożenie wieńców, kwiatów oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Akt ten będzie ostatnim akcentem dwudniowych obchodów 103. rocznicy Wyzwolenia Choroszczy.

Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie, by wieczorami 18 i 19 lutego pochylić się wspólnie z nami nad Choroszczą wyzwalaną z rąk okupantów – przez wojska polskie, ale także w ciągu kolejnych lat – do czasów nam współczesnych, kształtowaną przez mieszkańców, Państwa – choroszczan. Zapraszamy!

Źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok