Szacuje się, że nawet co osiem minut ktoś w Polsce doświadcza udaru. Nie bójmy się jego konsekwencji, postawmy na dobrą profilaktykę. Udarowi można zapobiegać poznając czynniki ryzyka, a w razie wystąpienia objawów jak najszybciej wezwać pomoc fachową. 

Kobieta z udarem – fot. pixabay

Czym jest udar?

Najwięcej, bo ok. 80% udarów dotyczy mózgu. Jest efektem zwężenia, bądź zamknięcia światła naczynia, które doprowadza krew do mózgu a to powoduje niedotlenienie i niedożywienie mózgu. W Polsce ta choroba dotyka ok. 70 tysięcy osób rocznie, z czego 30% z nich niestety umiera. Jest to choroba, która wymaga natychmiastowej reakcji w chwili pojawienia się. 

Jakie są przyczyny udaru? 

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nieprawidłowy styl życia, a więc złą dietę i brak ruchu. Bardzo często powiązany z otyłością, nadciśnieniem oraz cukrzycą. Udar może wystąpić u osób w różnym wieku, lecz zagrożenie rośnie wraz z wiekiem. Choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Najczęściej jednak zdarza się po 65 roku życia

Objawy udaru

Objawy udaru to nagły, silny ból głowy a także niedowład jednej kończyny lub połowy ciała, nagłe zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa, niezrozumiała) i czucia (drętwienie). Charakterystycznymi objawami są też asymetria twarzy (np. opadanie kącika ust), kłopoty z widzeniem, utrata równowagi, zawroty głowy, zaburzenia lub utrata przytomności.

Nawet jeśli wymienione dolegliwości nie kończą się udarem, mogą być jego zapowiedzią. Dlatego zawsze w przypadku ich wystąpienia należy pójść do lekarza. Niestety, najczęściej chorzy nie wiążą objawów z udarem, próbują je przeczekać. Bagatelizują je, zwłaszcza kiedy same mijają. Tymczasem mogą to być sygnały przepowiadające, wymagające konsultacji lekarskiej.

Czynniki ryzyka

Aby zminimalizować czynniki ryzyka nie bagatelizujmy chorób, które sprzyjają udarom: nadciśnienia (najczęstsza przyczyna), miażdżycy, cukrzycy i otyłości. Oprócz tego zrezygnujmy z palenia papierosów i ograniczmy picie alkoholu. Zadbajmy też o regularny wysiłek fizyczny, o umiarkowanym natężeniu (marsze, jazda na rowerze) oraz właściwą dietę: ograniczenie tłuszczów nasyconych i soli, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia warzyw, owoców i ryb morskich. Dlatego jeśli masz problemy z ciśnieniem, glukozą i cholesterolem koniecznie porozmawiaj o profilaktyce ze swoim lekarzem.

Źródło; https://www.kalbi.pl/

 red. Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok