Tego dnia 210 lat temu urodził się ojciec limeryków – Edward Lear, angielski poeta i rysownik. W 1846 roku ukazała się jego książka „A Book of Nonsense, by Derry Down Derry” i od tego momentu limeryk zawojował świat. Najpierw królował w irlandzkich pubach i portowych spelunkach aż w końcu trafił do londyńskich klubów i salonów.

Dlatego dzień urodzin Edwarda Leara stał się świętem twórców i miłośników limeryków, czyli nurtu poezji niepoważnej i nonsensownych, na całym świecie.

Słowo „limeryk” pochodzi od miasta Limerick w Irlandii. To krótki, nonsensowny i groteskowy wiersz. Składa się z pięciu rymowanych wersów i ma następujący układ: A-A-B-B-A. Trzeci i czwarty wers są krótsze od pozostałych (zwykle o 2-3 sylaby). W pierwszym wersie pojawia się nazwa geograficzna.

Najsłynniejsi polscy twórcy limeryków to Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Bronisław Maj. Kilka przykładów limeryków*:

kobieta trzyma na kolanach zeszyt i pisze, fot.pixabay.com

Pewien działacz imieniem Mao
Narozrabiał w Chinach niemao
Dobrze o nim pisao
Usłużne Żenminżipao
Bo się bardzo faceta bao

(Wisława Szymborska)

Raz bokserowi w Hollywood
Bok (mimo jego woli) chudł
Rzekł doktor: – Dear boxer
Tak wychudł twój bok, Sir
Bo pan za dużo goli wód

(Julian Tuwim)

Zawodowa Łowiczanka z Ustrzyk
Wyjaśniała: „Ten pasiak? Cóż, gust, szyk..
Stwórca mnie przed brakiem gustu ustrzegł
Gdy mnie bowiem stwarzał, katem ust rzekł:
Pod pasiakiem kryj zad – on z tych tłustszych”

 (Stanisław Barańczak)

*limeryki przytaczane za: Małgorzata Mieszek, Limeryki, czyli przykład poezji niepoważnej, Acta Universitatis Lodziensis, Folia Literaria Polonica 11, 2008 w: https://www.academia.edu/19851471/Limeryki_czyli_przyk%C5%82ad_poezji_niepowa%C5%BCnej

Pozostałe źródła:
https://ksiazka.net.pl/12-maja-miedzynarodowy-dzien-limerykow
https://pl.wikipedia.org/wiki/Limeryk

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w Sieci
Podlaska Redakcja Seniora Białystok