Justyna Rainko z Białegostoku zdobyła pierwszą nagrodę podczas 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku. W przyszłym roku wystąpi z własnym recitalem na XV edycji festiwalu. Drugie miejsce zajęła Ida Szebla z Kłodzka, natomiast trzecie miejsce ex-aequo Izabela Karczewska z miejscowości Czyże oraz Michał Kaczmarek z Warszawy. Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymały: Natalia Kawszyn z Płocka, Magdalena Lasota z Kobyłki i Zuzanna Mulec z Żyrardowa. Nagrodę specjalną za piosenkę z repertuaru Łucji Prus jury przyznało Magdalenie Lasocie. Nagroda Związku Artystów Scen Polskich trafiła do Izabeli Karczewskiej.

laureaci festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w zdolnych, młodych, poszukujących ludzi. Wrażliwi na słowo, muzykalni, dla których piosenka jest wspaniałą odskocznią, pasją i sposobem na wyrażanie siebie. Z radością obserwujemy, jak kolejni laureaci tego festiwalu odnajdują się na profesjonalnych scenach, czyniąc ze swojej pasji sposób na życie. Tego życzymy i tegorocznym nagrodzonym – mówi Nula Stankiewicz z jury festiwalu.

 Najważniejsza w festiwalu jest młodzież, która przyjeżdża by wystąpić z profesjonalnym bandem, przed znakomitym jury – podkreśla Marta Szałkiewicz z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka całego wydarzenia – cieszy mnie gdy wyjeżdżają pełni wrażeń, dobrych emocji i planów na przyszłość.

Występy młodych artystów oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu. Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, Podlaski Instytut Kultury chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka. Festiwal im. Łucji Prus jest świętem polskiej piosenki oraz okazją do podtrzymywania pamięci o Patronce – na tegoroczną edycję przypada 80. rocznica jej urodzin i 20-lecie śmierci artystki.

Festiwal Piosenki Literackiej to także koncerty znakomitych artystów. W tym roku wystąpili: Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak oraz Nula Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem.

stoi bokiem uśmiechmiechnięta kobieta
stoi bokiem uśmiechmiechnięta kobieta
festiwal piosenki - kobieta spiewa
festiwal piosenki - kobieta spiewa
kobieta śpiewa
kobieta śpiewa

Jury w składzie:

Włodzimierz Nahorny – Przewodniczący
Jan Wołek
Nula Stankiewicz
Janusz Strobel
Agnieszka Możejko – Szekowska

Po wysłuchaniu 20 wykonawców zakwalifikowanych do udziału w festiwalu przez Radę Artystyczną, postanowiło przyznać następujące nagrody:
Nagroda specjalna za piosenkę z repertuaru Łucji Prus: Magdalena Lasota
1000 zł.
Trzy równorzędne wyróżnienia finansowe po 1000 zł:

Natalia Kawszyn Płock
Magdalena Lasota Kobyłka
Zuzanna Mulec Żyrardów

 Nagrody III w wysokości 2000 zł

Ex-aequo
Izabela Karczewska Czyże
Michał Kaczmarek Warszawa

Nagroda II – w wysokości 3000 zł

Ida Szebla Kłodzko

 Nagroda I – w wysokości 5000 zł

 Justyna Rainko Białystok

 Grand-Prix nie przyznano.

Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich w wysokości 2500 zł za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych, przyznaną przez Joannę Rawik otrzymuje Izabela Karczewska Czyże.

Fot. Piotr Dołżyński, PIK
źródło: Podlaski Instytut Kultury

_

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok