Burmistrz Choroszczy wraz z przedstawicielami instytucji gminnych złoży hołd poległym Powstańcom na Wzgórzu Straceń – „Szubienicy” tradycyjnie 22.01.2021 r. ok. godz. 19.15. po mszy za Ojczyznę, która odbędzie się o godz. 18.00 w Kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

22 stycznia każdego roku choroszczańska „Szubienica” gromadzi dziesiątki, jeśli nie setki zainteresowanych zrywem styczniowym: potomków powstańców styczniowych i miłośników historii, którzy tego dnia oddają hołd lokalnym i narodowym bohaterom. W 2021 roku, w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, ze względu na panującą pandemię i obowiązujące obostrzenia sanitarne, Gmina Choroszcz nie zorganizuje masowych uroczystości gminnych. Wszystkich zainteresowanych, zarówno osoby indywidualne, jak i przedstawicieli organizacji zaprasza do indywidualnego uczczenia tego historycznego wydarzenia.

Ze względu na panującą pandemię, a nade wszystko z uwagi na zakaz zgromadzeń, w 2021 roku Gmina Choroszcz jest zmuszona odstąpić od tradycyjnych – gremialnych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Niemniej jednak zaprasza wszystkich zainteresowanych: potomków powstańców styczniowych, przedstawicieli instytucji, miłośników historii do indywidualnego uczczenia tego ważnego wydarzenia.

Pandemia wybija nas z rytmu: zmienia nasze codzienne przyzwyczajenia i rewiduje tradycyjne zachowania – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. I podobnie jak nie mogliśmy przeprowadzić tradycyjnych obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w 2020 roku, czy wcześniej: Święta Konstytucji 3 Maja, tak ważne dla naszej społeczności obchody wybuchu Powstania Styczniowo jesteśmy zmuszeni zorganizować w minimalnym zakresie – dodaje. Niestety, w tym roku nie możemy się spotkać na „Szubienicy” tak gremialnie, jak w latach ubiegłych. Niemniej jednak zachęcam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia powstańczych miejsc w Choroszczy: mogiły przy ul. Zastawie czy naszej „Szubienicy”. Wszystkie lokalizacje będą przygotowane do przyjęcia gości – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Prośba do wszystkich zainteresowanych, by 22 stycznia 2021 roku, 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczcić w Choroszczy tak jak możemy, czyli osobno: indywidualnie lub w mniejszych grupkach czy przedstawicielstwach organizacji i instytucji.

 

Urząd Miejski w Choroszczy

Podlaska Redakcja Seniora