Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny białostoczanie będą mogli świętować w Lesie Solnickim. Zaplanowano spacery przyrodnicze, zabawy dla dzieci, spotkanie z psią behawiorystką oraz potańcówkę z zespołem Bateareja. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej oddolnej akcji obywatelskiej „Wspólny Las”.

21 marca 2021 lokalne inicjatywy społeczne działające w różnych miejscach Polski pragną w specjalny  sposób zaakcentować Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez ONZ w 2012.

W tym dniu, poprzez spacery i wydarzenia w bliskich nam lasach organizatorzy chcą podkreślić wyjątkową społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów, oraz zaznaczyć, że zarządzanie tymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwem.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, wydarzenia będą się odbywać  z zachowaniem wszelkich zalecanych procedur.

Wydarzenia tego dnia odbędą się w ponad dwudziestu miejscach w Polsce, w puszczach i lasach miejskich.
Spacery i inne atrakcje zorganizowane przez lokalne inicjatywy mają na celu podkreślić wyjątkową społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów, a także zwrócić uwagę na przykry fakt, że jako obywatele mamy bardzo mały wpływ na to, co dzieje się z naszymi lasami.
Zarówno ostatnie fragmenty lasów naturalnych, mało przekształconych przez człowieka, jak i lasy miejskie, tak bardzo potrzebne do rekreacji i odpoczynku, są traktowane jak zwykłe lasy gospodarcze i padają ofiarą pazerności inwestorów bądź gospodarki prowadzonej przez Lasy Państwowe. Zwykły obywatel może wprawdzie wziąć udział w konsultacjach społecznych, ale jego zdanie niemal nigdy nie jest brane pod uwagę. Przykłady skutecznej obrony przez społeczeństwo Puszczy Białowieskiej czy Lasu Turczyńskiego pokazują, że warto walczyć o nasze wspólne lasy.

Plan wydarzeń w Lesie Solnickim:

10:00 – „Posłuchaj co głos ptaków niesie – wiosenny spacer po Solnickim Lesie” – spacer z ornitologiem Michałem Kornilukiem (rozpoznawanie ptaków i cały worek ciekawostek o nich!)
11:30 – Przywitanie, krótkie info dla nas wszystkich i dla prasy – dlaczego warto żeby Las Solnicki został w mieście

11:45 – „Zielony plac zabaw” – spacer z przewodnikami Izabelą Czajkowską i Andrzejem Tarasewiczem, podczas którego przedszkolaki i dzieci z młodszych klas podstawówki będą mogły wspólnie poznać przyrodnicze tajemnice Lasu Solnickiego

12:00 – Spacer z behawiorystką psów Aliną Bendiuk (prośba o zabranie smakołyków dla psów, ograniczenie do psów które potrafią współpracować, właściciele psów „trudnych” będą mogli uzyskać specjalistyczną poradę)
12:45 – Zabawy, bańki, piniaty – animatorki z „Animacje Fascynacje”
13.15 – Postspacerowa LEŚNA POGRAJKA z Kapelą Batareja

Ogólnopolska Akcja Inicjatyw Społecznych 21 marca 2021 chodźmy do lasu

Las łączy.

Jesteśmy lokalnymi inicjatywami z różnych miejsc w Polsce. Różnimy się, ale łączy nas las.
To miejsce, gdzie chodzimy na spacery, opowiadamy dzieciom o przyrodzie, sami obserwujemy naturę i czerpiemy z niej energię i spokój.
Lasy w pobliżu naszych miejscowości to nasze najbliższe otoczenie, dlatego dbamy o nie, gdy trzeba, sprzątamy, monitorujemy prowadzoną tam gospodarkę leśną, wnioskujemy o ochronę fauny, flory i fungi.

Nasze lasy napawają nas dumą.

Są dobrem wspólnym, należącym do nas wszystkich, także do kolejnych pokoleń i innych gatunków.

Las chroni.

Czas pandemii uświadomił nam wszystkim, że kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na jakość naszego życia.

Potrzeba przebywania w zieleni stała się widoczna, ważna i masowa. Wyprawa do lasu, forma wypoczynku dostępna dla wszystkich, wzmacnia naszą odporność, obniża poziom stresu, regeneruje.

W lesie stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi.

W ostatnim czasie wzrasta świadomość tego, jak ważna jest dzika przyroda. Kontaktu z nią będą potrzebować w przyszłości nasze dzieci i wnuki.
Lasy chronią nas też przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, takimi jak susza, upał czy powodzie.

Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że chroniąc lasy, tak naprawdę chronimy samych siebie.

Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje z lasem.

Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć wpływ na tak bliskie i ważne dla nas miejsce jak las.

Lasy są wspólne, więc użytkowanie lasu odbywa się w naszym imieniu.

Niepokoi nas to, co dzieje się z polskimi lasami: zwiększa się skala wycinek, zmniejsza powierzchnia starodrzewia i naturalnych lasów. Drzewa są traktowane jako surowiec energetyczny.

Nie chcemy, by naszym dobrem palono w elektrowniach: drzewa nie powinny być traktowane jako biomasa, bo ich wartość dla walki z katastrofą klimatyczną jest kluczowa.

Nowe nasadzenia prowadzone przez Lasy Państwowe nie są w stanie zastąpić starych drzew.

Silny i odporny las to las zróżnicowany wiekowo i gatunkowo z wartościowym dla ekosystemów martwym drewnem.

Dlatego chcemy móc zabrać głos na temat tego, jak najlepiej chronić lasy dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Teoretycznie prawo gwarantuje nam możliwość udziału w decyzjach o lesie, lecz tylko raz na dziesięć lat, a i wtedy nasz głos często jest pomijany.

W praktyce Lasy Państwowe, instytucja zarządzająca lasami w naszym imieniu, nie dopuszcza obywateli i obywatelek do współdecydowania o lesie.

Konsultacje społeczne są w większości fasadowe, a pracownicy Lasów Państwowych nie biorą pod uwagę zgłaszanych postulatów ochronnych.

To musi się zmienić.

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy zabrać głos

i współdecydować w tak ważnej dla nas wszystkich sprawie.

Postulaty

Zależy nam na priorytetowym traktowaniu funkcji społecznej i przyrodniczej

w lasach ochronnych i podmiejskich, ochronie najlepiej zachowanych i najstarszych lasów oraz drzew o wymiarach pomnikowych.

Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach.

https://www.wspolnylas.pl/

Facebook

Organizatorzy zapraszają do udziału w tych wydarzeniach.

Osoby do kontaktu – ogólnopolskie: Anna Treit (a.treit@gmail.com, tel. 888 272 287), Marta Jagusztyn (marta@martajagusztyn.org, tel. 510 319 715)

Osoby do kontaktu – wydarzenie w Lesie Solnickim:  Ewelina Głowacka, tel. 663446640

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora