Do augustowskich seniorów trafi ponad tysiąc Pudełek Życia. Każde zawiera niezbędne informacje dotyczące zażywanych leków, chorób seniora oraz telefonu do osób najbliższych.

W środę, 21 czerwca br. podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury burmistrz Augustowa Wojciech Walulik oraz przedstawiciele Powiatu Augustowskiego: starosta Jarosław Szlaszyński, wicestarosta Katarzyna Beata Sturgulewska oraz radny Rady Powiatu Andrzej Zarzecki, a także przewodniczący Komisji Społeczno-Oświatowej Rady Miejskiej Adam Wysocki i radny Rady Miejskiej Mirosław Zawadzki przekazali augustowskim instytucjom, organizacjom i stowarzyszeniom Pudełko Życia.

Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy chwili, kiedy możemy przekazać w Państwa ręce Pudełko Życia, które bez wątpienia przyspieszy działanie służb podejmujących interwencje, dzięki czemu możliwe będzie błyskawiczne udzielenie właściwej pomocy – powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.
To bardzo ważne, żeby każda starsza, chora i samotna osoba miała takie pudełko w domu. – podkreślił burmistrz Augustowa.

Pudełko Życia to projekt skierowany do osób starszych, schorowanych oraz samotnych mający na celu ułatwienie niesienia skutecznej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia.  Pomoże w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, policjanci muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze może dramatycznie opóźnić akcję.

Foto: pixabay

Projekt zakłada umieszczenie w jednym miejscu wszystkich ważnych informacji o pacjencie, takich jak: telefony do osób najbliższych, informacje o chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach oraz o tym, kto zajmie się zwierzętami pod nieobecność chorego gospodarza. Pudełko z wypełnioną i podpisana przez lekarza rodzinnego Kartą Informacyjną należy schować do lodówki, a na drzwiach zewnętrznych lodówki umieścić magnes.

Pudełka Życia można bezpłatnie odebrać w Miejskim Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9) w każdy czwartek w godz. 10.00-11.00, podczas dyżuru Augustowskiej Rady Seniorów oraz w Szpitalu im. E. Biernackiego (ul. Szpitalna 12).

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA PUDEŁKA ŻYCIA:

  1. Wypełnij rzetelnie drukowanymi literami Kartę Informacyjną. Informacje zawarte w Karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji konieczności przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Dla uwiarygodnienia danych zgromadzonych w części medycznej (Część I) wskazany jest podpis lekarza rodzinnego. Poproś swojego lekarza o wypełnienie w Części I informacji na temat stanu zdrowia, przebytych operacji, aktualnie zażywanych leków.
  2. Włóż Kartę Informacyjną do Pudełka Życia.
  3. Zamknij Pudełko i umieść je w lodówce w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, np. półka na drzwiach lodówki.
  4. Magnes znajdujący się w pudełku umieść po zewnętrznej stronie drzwi lodówki.

 

Do jednego Pudełka Życia można włożyć Karty Informacyjne wszystkich domowników.  Dane zawarte w Karcie należy aktualizować co 6 miesięcy, w każdej sytuacji  zmiany stanu zdrowia, po każdej zmianie leków lub ich dawkowania. Nową Kartę można otrzymać, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Augustowie.

Projekt został zrealizowany z inicjatywy Augustowskiej Rady Seniorów przy współpracy Radnych Rady Miejskiej oraz Powiatu Augustowskiego. W ramach projektu zakupiono ponad tysiąc Pudełek Życia.

Wrota Podlasia