Kochani miłośnicy czytania i rozmawiania o czytaniu,
kolejne spotkanie w naszym Klubie już 5 marca ( wtorek) z udziałem Krzysztofa Puławskiego. Dochodzą mnie głosy, że tomik „Martwiątka” jest bardzo trudno kupić i wypożyć, przesyłam Wam lin do strony, na której znajdziecie Wstęp,  trochę informacji i trochę utworów z  tomiku:
 

Podczas najbliższego spotkania w Klubie Czytelniczym Ex Libris rozmawiać będziemy o dwóch książkach: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy – laureata ubiegłorocznej Nike i tomie poezji „Martwiątka” Keannetha Penna w tłumaczeniu Krzysztofa Puławskiego – nominowanego do nagrody Wiesława  Kazaneckiego w 2018 r. Krzysztof Puławski spotka się osobiście z miłośnikami literatury. Gwarantujemy swobodną atmosferę rozmów przy kawie i herbacie. Będzie też okazja do wygrania nagród książkowych w mini konkursach związanych z tematem spotkania.

 

 

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to nie tylko pożegnanie z matką, która umarła. To przede wszystkim opowieść o tym co buduje naszą tożsamość, wyjątkowość, co ma wpływ na nasz rozwój, podejmowane przez nas decyzje.  Każdy przedmiot, który gromadzimy, którego używamy posiada swoją historię, określa nas , nawet jeśli wydaje się losowy i bez znaczenia. Nawet jeśli wybieramy go pozornie z przypadku, to też coś o nas mówi.
Tę książkę przeczytać warto. Przeczytać, zatrzymać się i zastanowić. Czasem spojrzeć w siebie, czasem rozejrzeć się wokół. Potem coś zrobić… Żyć dalej, ale może odrobinę bardziej uważniej.

„Martwiątka” Keannetha Penna to książka, którą ułożył i przetłumaczył Krzysztof Puławski, wydana w białostockiej kolekcji filologicznej przez Instytut Filologii Polskiej UwB. Co zawiera ten wyjątkowy tomik? „Martwiątka oraz dwa tuziny innych mniej lub bardziej zabawnych wierszyków o umieraniu, ginięciu, obumieraniu, rozpadzie, zawijaniu się, kopaniu w kalendarz, odwalaniu kity, niebycie, nicości, nieistnieniu, a także paru innych sprawach”.  Fascynująca i pełna tajemnic jest też biografia Keannetha Penna, który nie należy- jak czytamy we Wstępie – do autorów należycie przyswojonych polszczyźnie. Warto go poznać. Dlatego między innymi warto przyjść na spotkanie w Ex Librisie. Ideą Klubu Ex Libris jest promowanie czytelnictwa wartościowej literatury. W tym roku stawiamy na regionalną poezję i na spotkania klubowe zapraszać będziemy poetów.  Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich. Wierzymy, że literatura – ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii i obyczajowości naszego regionu – jest szansą na międzypokoleniowy dialog.  Moderatorami spotkania są  Bożena Bednarek i Dominik Sołowiej ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Spotykamy się 5 marca o 18.00  w restauracji-galerii „Kwestia Czasu” , Białystok, Plac NZS 1 (budynek UwB). Wstęp wolny.

Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a  partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Patronat medialny –  Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora Białystok