Na urodzinowe spotkanie Podlaskiej Redakcji Seniora przyszły tłumy. W Centrum Aktywności Społecznej w Dzień Babci 21 stycznia pojawili się czytelnicy portalu podlaskisenior.pl, przyjaciele redakcji i przedstawiciele różnych instytucji.

Były prezenty od marszałka województwa podlaskiego, który osobiście wręczał torby z upominkami wszystkim seniorom, upominki od Książnicy Podlaskiej, Stowarzyszenia Akademia +50, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Podlaskie Centrum,100-lecia Kobiet oraz współpracowników Redakcji. Były kwiaty, wiersze, obrazy, książki, a nawet duży sękacz przywieziony przez Redakcję Sokólską.

W programie urodzinowym, który Redakcja zadedykowała swoim czytelnikom, znalazły się urodzinowe wiersze w wykonaniu Wojciecha i Małgorzaty Więckowskich z Rajgrodu, Bogusławy Wierzbickiej z UTW w Białymstoku i najmłodszego członka Redakcji Eugeniusza Wojno, Duży aplauz wywoła świetna pogadanka o podróżach „Podróżować jest bosko” Marcina Nawrockiego, podróżnika, którego opowieści w ubiegłorocznych kawiarenkach seniora przyciągały tłumy seniorów.

Było też spotkanie z dwiema pisarkami. Jolanta Maria Dzienis to redaktorka portalu podlaskisenior.pl, laureatka wielu konkursów literackich. Pisze wiersze i opowiadania, które publikowano w witrynach internetowych Kronikarz–Magazyn Obywatelski, Twoje Wiadomości, australijski Puls Polonii, kanadyjski Polonia News Magazine i Podlaskisenior.pl. W Brazylii jej wiersze przetłumaczono na język portugalski i na język Indian Kaingang. Od 2011 roku brazylijskie radio Vale de Sol FM w niedzielnych programach – Moment Polski – Głos Potomka, cyklicznie poświęca jej twórczości audycje. Utwory Jolanty Marii ukazały się w kilku antologiach i almanachach, w kwartalnikach Najprościej, Kajetach Starobojarskich oraz w trzech autorskich tomikach wierszy: Mgnienie, Z zaczarowanej polany i Odłamki czasoprzestrzeni.

Jadwiga Zgliszewska urodziła się w Bielsku Podlaskim. Dzieciństwo i młodość spędziła w małej białostockiej wsi. Z wykształcenia i zamiłowania jest pedagogiem, a swoją pasję zawodową przez 35 lat realizowała w Węgrowie, gdzie mieszkała i pracowała. Wydała dwa tomiki poezji: Rymowanie pod Słoneczkiem (2003) i Jestem znakiem zapytania (2004) oraz książkę wspomnieniową „Między opłotkami” napisaną prozą (2019). Autorka słów hymnów dla placówek i organizacji, a także piosenek dla kilkorga wykonawców. Laureatka licznych konkursów literackich.

Był jeszcze monolog „O życiu” w wykonaniu Eugeniusza Reglińskiego – współpracownika Redakcji z Kolna, pracującego w kabaretowej grupie „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem” oraz występ zespołu „Podlaskie Korale” działającym przy UTW w Białymstoku, a prowadzonym przez Halinę Wiszowatą, która pracuje w Podlaskiej Redakcji Seniora. Występ porwał publiczność do tego stopnia, że tu i ówdzie tańczono. Na zakończenie spotkania przyszedł czas na pyszny tort i rozmowy kuluarowe.

Redakcja liczy 40 osób. Oprócz silnej grupy z Białegostoku piszą seniorzy z Łomży, Suwałk, Sokółki, Kolna, Bielska Podlaskiego, Supraśla i Bociek. Redakcja białostocka od 5 lat spotyka się raz w tygodniu na kolegium redakcyjnym i pisze, pisze, pisze. A także fotografuje, bywa w różnych miejscach, relacjonuje najważniejsze wydarzenia w Białymstoku i regionie, a nawet za granicą. Publikujemy wiersze i opowiadania seniorów w dziale Twórczość. Nawiązaliśmy kontakty z instytucjami kultury, rzecznikami prasowymi, relacjonujemy działania w dziedzinie polityki senioralnej. Nie zapominamy też o podróżach. Prezentujemy najpiękniejsze miejsca – te odległe i te o rzut kamieniem. Publikujemy też oryginalne przepisy kulinarne.

Na portalu dostępnych jest około 3000 autorskich artykułów i około 4000 zdjęć.
W ostatnim roku strona odnotowała 108 508 wizyt.
2167 – to wejścia ze Stanów Zjednoczonych,
691 z Norwegii, 419 z Niemiec.

Mamy nadzieję, że strona ta będzie nadal często i chętnie odwiedzana nie tylko przez seniorów ale też innych białostoczan. A z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka życzymy Babciom i Dziadkom uśmiechu, zapału i zdrowia.

Fot:
Maria Beręsewicz
Jolanta Wołągiewicz
Krystyna Kowalewska
Eugeniusz Regliński

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora

Wyborcza Białystok

Wrota Podlasia

Polskie Radio Białystok