Już w najbliższą sobotę 16 września Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Podlaski Instytut Kultury zapraszają na 50. urodziny Spodków. Będzie to okazja by powspominać czas gdy Spodki były budowane, ale też zobaczyć jak będą wyglądały po generalnym remoncie, który rozpocznie się już niedługo. To ostatnia szansa by zwiedzić Spodki przed modernizacją. Bryła budynku nie będzie w żaden sposób naruszona, ale Spodki staną się bardziej nowoczesne, nabiorą blasku.

okrągły szary budynek

 Spodki zostały zbudowane w rekordowym czasie zaledwie kilku miesięcy, specjalnie na dożynki krajowe w 1973 roku. Miały to być pawilony gastronomiczno-wystawiennicze. W Białymstoku powstało wówczas więcej takich obiektów na planie koła, ale cztery „okrąglaki” połączone korytarzami są wyjątkowe. Podczas spotkania będzie można posłuchać wykładu Andrzeja Lechowskiego o dożynkach centralnych w 1973 roku, zobaczyć prezentację Sebastiana Wichra o architekturze Spodków oraz wizualizację Spodków w przyszłości, którą pokaże Jan Kabac.

 A skoro to urodziny, to przecież nie może zabraknąć tortu. Będzie też sporo muzyki – koncert Kurpi Zielonych, a o 18.00 zagrają Zimne Dranie.

Złoty jubileusz Spodków to okazja by przyjść tutaj do Spodków PIK z całą rodziną. Wykłady zaczną się o godz. 14.00 , natomiast od godz. 16.00, tuż po poczęstunku tortem rozpoczną się animacje w klimacie lat siedemdziesiątych. Będzie można pograć między innymi w gumę, w klasy, przymierzyć stroje zespołu Kurpie Zielone, zobaczyć archiwalne kroniki i wpisać się do pamiątkowej księgi. PIK zaprasza i zachęca, aby urodzinowi goście ubrali się w stylu lat siedemdziesiątych, co sprawi, że wspólna zabawa będzie jeszcze bardziej klimatyczna.

 PROGRAM:

14:00 – wykłady (spodek impresaryjny)

  •  „Dożynki centralne w Białymstoku w 1973 r.” – Andrzej Lechowski
  •  „Spodki w pejzażu architektonicznym i kulturalnym Białegostoku” – Sebastian Wicher
  • „Spodki w przyszłości” – Jan Kabac, Pracownia Architektoniczna ARCON

16:00 – tort urodzinowy (plac przed Spodkami)

16:30-18:00 – zajęcia animacyjne (plac przed Spodkami)

  • stoisko jubileuszowe – stolik z księgą pamiątkową i archiwalnymi kronikami
  • gry podwórkowe (m.in. w klasy, w gumę, „zośka”)
  • malowanie tabliczek z hasłami w konwencji lat 70-tych
  • oprowadzanie po terenie Spodków
  • możliwość przymierzenia i fotografowania elementów strojów Kurpi Zielonych

16:40 – koncert i pokaz strojów ZPiT Kurpie Zielone (scena na placu przed Spodkami) 

18:00 – koncert zespołu „Zimne dranie” z gościnnym występem Pauliny Malinowskiej (scena na placu przed Spodkami)

Przez cały dzień będzie dostępna wystawa – „Spodki wczoraj i jutro” z wykorzystaniem fotografii archiwalnych i wizualizacji z pracowni ARCON

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok