Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza w piątek, 26 maja, o godz. 10:00 do białostockich Spodków na eliminacje wojewódzkie 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, najbardziej prestiżowego i najstarszego tego typu konkursu w Polsce.

 Młodzież szkół ponadpodstawowych i dorośli recytatorzy będą rywalizować w trzech turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej oraz turnieju „Wywiedzione ze słowa”, a o godz. 13:00 Teatr Form Niewielkich zaprezentuje spektakl „Dzieciństwo”.

 „Tradycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest wciąż żywa i troskliwie pielęgnowana, a sztuka słowa wciąż przyciąga nowe pokolenia wykonawców. Jest to szczególnie ważne w czasie odbierania słowu dawnego znaczenia – jako środka komunikacji międzyludzkiej i przestrzeni kreacji artystycznej. Konkurs potwierdza wysoki poziom ruchu recytatorskiego, co budzi nadzieję, że mimo wielu zagrożeń ze strony współczesnej pop-kultury, sztuka żywego słowa będzie trwała”. 

Ta opinia jury o poprzednich edycjach OKR mówi to, co najważniejsze: że konkurs trwa, służy ojczystemu językowi i literaturze, przywraca słowu jego bezpośredniość, jego życie, czyli piękno, a praca uczestników i ich opiekunów owocuje wysoką jakością uprawianej sztuki.

źródło; Podlaski Instytut Kultury

plakat

Podlaska Redakcja Seniora Białystok