Jeśli spędzamy wakacje w mieście, mamy dużo wolnego czasu i chcielibyśmy lepiej poznać Białystok warto skorzystać z propozycji Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego w Białymstoku (PTTK) – „7 twarzy Białegostoku”.

Pod tym hasłem kryją się „tematyczne spacery po Białymstoku”. Uczestniczyłam w jednym z nich zatytułowanym – „Zielony Białystok” i tak poznałam najmłodszy park w naszym mieście – Antoniuk.
Powstał w II połowie lat 70. XX wieku. Zajmuje teren o powierzchni – 14,82 ha. Ciągnie się wzdłuż rzeki Białej, płynącej na tym odcinku nie uregulowanym korytem. Ten fragment jest szczególnie urokliwy, ma swój mikroklimat. Rośnie w nim sporo drzew, ale są też duże przestrzenie trawiaste sprzyjające rekreacji. Położenie parku w rejonie dużych osiedli: Antoniuk, Dziesięciny, Wysoki Stoczek i Młodych stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców tych właśnie okolic.
Na terenie parku znajduje się pierwszy w mieście sad edukacyjny, o powierzchni 850 m2. Posadzono w nim 25 drzew owocowych. Są tu różne gatunki i odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, także tych zapomnianych, jak np. papierówki, antonówki, kosztele, węgierki dąbrowickie czy śliwki uleny. Rosną też owocowe krzewy: porzeczki czarne i czerwone, maliny, agrest, dereń jadalny. Wszystkie owoce są dostępne dla spacerujących. Możemy je próbować i delektować się nimi.
Drzewom i krzewom towarzyszy mała zielona architektura: płoty ze specjalnych gatunków wikliny, altanka edukacyjna.
W parku funkcjonuje niewielki plac zabaw oraz zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego – miejsce do street workout. Można korzystać z przyrządów siłowych oraz drążków umocowanych na różnych wysokościach, poręczy i drabinek. Jest też górka saneczkowa i ścieżka rowerowa.
Teren ten mieszkańcom pobliskich bloków kojarzy się jednak z tym, że podczas większych ulew, w niektórych miejscach stoi w nim woda. A to dlatego, że park Antoniuk jest naturalnym terenem zalewowym, polderem. Rzeka, przy wysokich stanach, musi mieć teren, na który rozlewa się nadmiar wody. Przez park przebiegają cztery kanały odpływowe, które odprowadzają wodę z ulic do rzeki Białej.
W niedalekim sąsiedztwie parku jest największa w Polsce, cerkiew św. Ducha, zbudowana według projektu Jana Kabaca. Na przeciwległych obrzeżach parku znajduje się kościół Zmartwychwstania Pańskiego będący repliką barokowego, XVIII wiecznego kościoła z Berezwecza na Białorusi.
Po parku oprowadzała nas przewodniczka PTTK, która opowiedziała nam historię powstania tego parku.
Wszystkich zainteresowanych spacerami po Białymstoku odsyłam do strony internetowej Oddziału Regionalnego PTTK w Białymstoku.
Link: http://www.bialystok.pttk.pl/spacery-7-twarzy-bialegostoku/
Zdjęcia: Maria Beręsewicz
Aby obejrzeć galerię kliknij w poniższe zdjęcie:
Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok