Jeśli spędzamy wakacje w mieście, mamy dużo wolnego czasu i chcielibyśmy lepiej poznać Białystok warto skorzystać z propozycji Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego w Białymstoku (PTTK) – „7 twarzy Białegostoku”.

Tablica informująca o drzewach owocowych

Pod tym hasłem kryją się „tematyczne spacery po Białymstoku”. Uczestniczyłam w jednym z nich zatytułowanym – „Zielony Białystok” i tak poznałam najmłodszy park w naszym mieście – Antoniuk. 

Powstał w II połowie lat 70. XX wieku. Zajmuje teren o powierzchni – 14,82 ha. Ciągnie się wzdłuż rzeki Białej, płynącej na tym odcinku nie uregulowanym korytem. Ten fragment jest szczególnie urokliwy, ma swój mikroklimat. Rośnie w nim sporo drzew, ale są też duże przestrzenie trawiaste sprzyjające rekreacji. Położenie parku w rejonie dużych osiedli: Antoniuk, Dziesięciny, Wysoki Stoczek i Młodych stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców tych właśnie okolic. 

Na terenie parku znajduje się pierwszy w mieście sad edukacyjny, o powierzchni 850 m2. Posadzono w nim 25 drzew owocowych. Są tu różne gatunki i odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, także tych zapomnianych, jak np. papierówki, antonówki, kosztele, węgierki dąbrowickie czy śliwki uleny. Rosną też owocowe krzewy: porzeczki czarne i czerwone, maliny, agrest, dereń jadalny. Wszystkie owoce są dostępne dla spacerujących. Możemy je próbować i delektować się nimi.

Drzewom i krzewom towarzyszy mała zielona architektura: płoty ze specjalnych gatunków wikliny, altanka edukacyjna.

W parku funkcjonuje niewielki plac zabaw oraz zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego – miejsce do street workout. Można korzystać z przyrządów siłowych oraz drążków umocowanych na różnych wysokościach, poręczy i drabinek. Jest też górka saneczkowa i ścieżka rowerowa.

Teren ten mieszkańcom pobliskich bloków kojarzy się jednak z tym, że podczas większych ulew, w niektórych miejscach stoi w nim woda. A to dlatego, że park Antoniuk jest naturalnym terenem zalewowym, polderem. Rzeka, przy wysokich stanach, musi mieć teren, na który rozlewa się nadmiar wody. Przez park przebiegają cztery kanały odpływowe, które odprowadzają wodę z ulic do rzeki Białej.

W niedalekim sąsiedztwie parku jest największa w Polsce, cerkiew św. Ducha, zbudowana według projektu Jana Kabaca. Na przeciwległych obrzeżach parku znajduje się kościół Zmartwychwstania Pańskiego będący repliką barokowego, XVIII wiecznego kościoła z Berezwecza na Białorusi.

Po parku oprowadzała nas przewodniczka PTTK, która opowiedziała nam historię powstania tego parku.

Wszystkich zainteresowanych spacerami po Białymstoku odsyłam do strony internetowej Oddziału Regionalnego PTTK w Białymstoku.

Link: http://www.bialystok.pttk.pl/spacery-7-twarzy-bialegostoku/

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Aby obejrzeć galerię  kliknij w poniższe zdjęcie:

1/10
Kobieta na mostku nad rzeką Białą
Kobieta na mostku nad rzeką Białą
Kobieta ogląda jabłonkę - Kosztela
Kobieta ogląda jabłonkę - Kosztela
Podziwiamy altankę edukacyjną
Podziwiamy altankę edukacyjną
Spacerujemy brzegiem rzeki Białej
Spacerujemy brzegiem rzeki Białej
Spotkanie w parku Antoniuk
Spotkanie w parku Antoniuk
Street workout
Street workout
Tablica informująca o drzewach owocowych
Tablica informująca o drzewach owocowych
Widok na cerkiew św. Ducha
Widok na cerkiew św. Ducha
Zrywamy i jemy porzeczki
Zrywamy i jemy porzeczki
Uczestnicy spaceru w parku edukacyjnym
Uczestnicy spaceru w parku edukacyjnym

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok