Początki powstania Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży sięgają roku 1946, kiedy to zaczęto organizować w Łomży Muzeum pod kierownictwem Adama Chętnika, etnografa, badacza i miłośnika kultury kurpiowskiej, który w roku 1927 założył Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie na skarpie nad Narwią.

Uroczyste otwarcie Muzeum Północno – Mazowieckiego nastąpiło 14 marca 1948 roku. Prace organizacyjne trwały dwa lata zanim udostępniono zebrane eksponaty zwiedzającym. Z czasem, Muzeum w Łomży przejęło także pieczę nad Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie. Przez kilka lat oddziałem łomżyńskiego muzeum było też Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie – od roku 1995 jest samodzielną placówką. Z biegiem lat przyłączono do Muzeum obecną Galerię Sztuki Współczesnej w Łomży. Kilka razy Muzeum zmieniało swoją siedzibę. Obecnie mieści się przy ulicy Dwornej 22 c. Adaptacja i remont budynku po byłej szkole podstawowej trwały sześć lat. Od trzydziestu lat Dyrektorem Muzeum Północno – Mazowieckiego jest dr Jerzy Jastrzębski.

Z okazji 70 – lecia Muzeum 11 lutego otwarto wystawę ” Ocalone od niepamięci”, która będzie trwała do końca kwietnia 2018 roku. Jubileuszową wystawę tworzy kilkaset eksponatów pochodzących ze zbiorów muzeum. Są to przedmioty codziennego użytku, lampy naftowe, narzuty, stare meble. Ceramika stołowa, dekoracyjna z nieistniejącego już zakładu we Włocławku. Stare garnki i rondle, numizmaty dawne i współczesne. Jest też wiele obiektów pochodzących z wykopalisk archeologicznych – fragmenty naczyń, biżuterii i inne. Jest też spora część rzeźb ludowych wykonanych przez tutejszych artystów. Są plakaty z wystaw muzealnych, dawne grafiki i obrazy współczesne. Ekspozycja jest urozmaicona, każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor muzeum a następnie były życzenia, podziękowania i kwiaty. Zastępca Prezydenta Miasta, Agnieszka Muzyk przekazała na ręce dyrektora muzeum płytę z czterema utworami z widowiska muzycznego „Ballada łomżyńska” z muzyką Czesława Niemena i tekstem Ernesta Brylla wydaną w roku 1977, która wzbogaci zasoby muzeum. Każdy mógł zabrać do domu broszury i książki związane z dotychczasową działalnością muzeum z wbitą, specjalną, okolicznościową pieczęcią. Następnie zaproszono zwiedzających na jubileuszowy tort i szampana. W wydarzeniu uczestniczyło dużo osób, w tym seniorzy z Klubu Seniora,którzy z zaciekawieniem oglądali eksponaty. Mieliśmy możliwość porozmawiać z Panią Agnieszką Muzyk, która interesuje się sprawami seniorów i przy takich okazyjnych spotkaniach zawsze znajdzie czas, by z nami porozmawiać.

 

Danuta Waśko

Podlaska Redakcja Seniora Łomża