Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku zaprasza na koncert „Mein shtetele” w wykonaniu zespołu Di Galitzyaner Klezmorim, który odbędzie się 17 sierpnia 2023 r. (czwartek) o godz. 19:30. Celem tego wydarzenia artystycznego jest przypomnienie białostoczanom o historii Białegostoku i tragicznym losie jego mieszkańców w okresie II Wojny Światowej. 

Niezwykłe trio – wirtuozi muzyki klezmerskiej

zespół-Klezmorim

Di Galitzyaner Klezmorim to krakowski zespół nawiązujący w swojej twórczości do tradycji muzyki klezmerskiej, w której poetyckie, melancholijne melodie przeplatają się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością. Zespół tworzy trzech muzyków: Grzegorz Śpiewak – akordeon, Mariola Śpiewak – klarnet, Rafał Seweryniak – kontrabas. Ich wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegóły w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych. 

Ku społecznej pamięci

Koncert „Mein shtetele” organizowany przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku jest jednym z niewielu wydarzeń muzycznych upamiętniających powstanie w getcie białostockim. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizualizacja przedstawiająca sceny z życia codziennego białostockiej społeczności żydowskiej w tym okresie. Autorem animacji jest białostocki artysta Sebastian Łukaszuk. Oprócz profesjonalistów na scenie wystąpią również początkujący muzycy – uczestnicy zajęć instrumentalnych Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku: Emilia Potocka i Adam Falkowski – akordeon, Julia Jakuć i Alisa Serhiyenia – skrzypce, Paweł Bielecki – pianino. Wydarzenie stanowi pewną opowieść o losach ludności, która zamieszkiwała Białystok w czasie II Wojny Światowej. Historia Białegostoku jest niezwykle ciekawa i ważna dla białostoczan, a przedstawiona w formie artystycznej pozostanie na dłużej w pamięci nowych pokoleń. 

Niezwykły występ o zachodzie słońca

Koncert upamiętniający 80. rocznicę powstania w getcie białostockim pn. „Mein shtetele” odbędzie się 17 sierpnia (czwartek) o godz. 19:30 na Placu Jana Pawła II w Białymstoku. Wstęp wolny.

źródło i zdjęcia: Dom Kultury ,,Śródmieście” w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok