Już trzy pokolenia Polaków nie doświadczyło tragizmu wojny. Najmłodsi słyszą o niej na lekcjach historii, oglądają na filmach. Wymiera pokolenie, które przeżyło wojnę. Jednak wspomnienia przekazane przez dziadków wciąż w nas żyją. Pamiętamy i dlatego co roku odbywają się obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz obrony naszego miasta we wrześniu 1939 r. 

W niedzielę – 1 września, o godz. 12:00 – pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku ponownie oddamy hołd obrońcom miasta i żołnierzom września, wspólnie z przedstawicielami władz i służb mundurowych.

W tym dniu zostaną odprawione specjalne nabożeństwa:
o godz. 10.00 w cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. gen. W. Sikorskiego,
o godz. 12.30, w kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. ks. abp. R. Jałbrzykowskiego

W południe w mieście uruchomione zostaną syreny alarmowe, które przypomną o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat.

Białostockie instytucje kultury przygotowały szereg imprez przypominających Kampanię Wrześniową, i tak:

Muzeum Wojska – zaprasza do zwiedzenia wystawy „Białystok we wrześniu 1939 roku”. Ekspozycja plenerowa składająca się z 12 plansz prezentowana będzie w dniach 1 września – 15 października br. na Skwerze Armii Krajowej, przy ul. Kilińskiego.

Muzeum Historyczne – zaprasza 5.09. (w czwartek), godz. 18:00 na wernisaż wystawy „Wrzesień 39 w niemieckiej propagandzie”. Wystawa opracowana została na podstawie obszernej kolekcji zdjęć i niemieckich wydawnictw propagandowych dotyczących wojny z Polską w 1939 r., ze zbiorów Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej – zapraszają 8.09., godz. 15:00 do kina Forum na pokaz filmów „Liczył się tylko honor”. „Krew na bruku. Grodno 1939” oraz spotkanie z Eugeniuszem Szpakowskim, dyrektorem TVP3 Białystok i Andrzejem Pisalnikiem, red. Naczelnym Znadniemna.pl
Bilety – 8 zł.

Zachęcam do uczestniczenia w tych uroczystościach i imprezach razem z dziećmi i wnukami, aby wiedzieli, że dawno, dawno temu była taka straszna wojna w której zginęło ponad 60 mln ludzi na całym świecie, w tym 6 mln Polaków.

Pomyślmy o nich przystając na chwilę, po usłyszeniu syren alarmowych 1 września, o godz. 12:00.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta, Muzeum Wojska, Muzeum Podlaskie, BOK, IPN

(foto: bialystok.pl)

 

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok