Dobra wiadomość dla zapominalskich – w dniach 9–16 czerwca 2018 r. wszyscy, którzy przegapili termin zwrotu publikacji wypożyczonych w Książnicy Podlaskiej, będą mogli je oddać bez konieczności zapłacenia kary. Największa biblioteka w regionie ogłasza abolicję.

fot. Bogumiła Maleszewska-Oksztol

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wciąż zyskuje nowych czytelników, wzrasta też liczba wypożyczanych publikacji. Niestety, nie wszyscy zwracają książki w terminie. Według danych z końca maja, około 3 tys. woluminów, wypożyczonych w budynku głównym i szesnastu filiach Książnicy, pozostaje u dłużników.

 

– Staramy się zwiększać ilość kupowanych publikacji, reagujemy na potrzeby naszych czytelników, dbamy o dopływ nowości i zależy nam, by trafiły one do jak największego grona odbiorców. W zeszłym roku zakupiliśmy 28 tys. książek, a to oznacza, że niezwrócone pozycje stanowią ok. 10% tej liczby – informuje Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – Warto pamiętać, że na wypożyczone książki czekają inni. Oczywiście rozumiemy, że zdarzają się różnego rodzaju wypadki losowe, ale każdy problem da się rozwiązać, zachęcamy więc do kontaktu z pracownikami biblioteki.

 

Niezdyscyplinowani wypożyczający muszą się liczyć z karami pieniężnymi – to 10 gr za jeden wolumin, za każdy dzień po terminie zwrotu. Mobilizująco działa też blokada kont użytkowników, którzy przetrzymują książki oraz upomnienia, wysyłane pocztą.

– Te środki zazwyczaj wystarcząWindykacja to ostateczność, tylko raz zdecydowaliśmy się na taki krok. Nie chcemy odstraszać czytelników, naszą misją jest przecież promocja czytelnictwa – podkreśla Dorota Łuckiewicz, wicedyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

 

Właśnie dlatego Książnica Podlaska ogłasza abolicję. Ci, którzy nie zwrócili wypożyczonych książek w terminie, w dniach 9–16 czerwca 2018 r. będą to mogli zrobić bez konieczności płacenia kary. Warto z tej możliwości skorzystać.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Opracowanie: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora